Σπουδαία και ιστορική τριάρα για Κολομβία! (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Με 3-0 επικράτησε επί της Πολωνίας στον τελευταίο αγώνα της 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων η Κολομβία.

Αναπτέρωση ελπίδων για τους νικητές που με νίκη απέναντι στην Σενεγάλη στο επόμενο παιχνίδι παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Όλα, λοιπόν, θα κριθούν στο φινάλε. Oδυνηρός αποκλεισμός για τους Πολωνούς που πάνε αδιάφοροι στο παιχνίδι με τους Ιάπωνες.

Το ήθελε περισσότερο, το έδειξε από την αρχή και το πήρε. Η Κολομβία ήταν εκείνη που μπήκε από το πρώτο λεπτό πιο αποφασισμένη μέσα στην Καζάν Αρένα, προηγήθηκε στην πρώτη της τελική προσπάθεια και στη συνέχεια χτύπησε στις αντεπιθέσεις την Πολωνία διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Έτσι, οι Πολωνοί έμειναν εκτός συνέχειας και στο μας της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Σενεγάλη η Κολομβία θα διεκδικήσει τη νίκη η οποία και της δώσει την πρόκριση. Αντίθετα, οι Πολωνοί αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση πραγματοποιώντας μία ακόμα κακή εμφάνιση.

Γήπεδο: Kazan Arena

Διαιτητής: Cesar Ramos (MEX)

Βοηθοί: Marvin Torrentera (MEX), Miguel Hernandez (MEX)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Άνταμ Ναβάλκα): Στσέζνι, Πίστσεκ, Πάζνταν (80’ Γκλικ), Μπέντναρεκ, Ρίμπους, Μπερεζίνσκι (72’ Τεοντόρτσικ), Γκοράλσκι, Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Κοβνάτσκι (57’ Γκροσίτσκι), Λεβαντόφσκι.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μίνα, Μοχίκα, Σάντσες, Μπάριος, Αγκιλάρ (30’ Ουρίμπε), Κουαδράδο, Χάμες Ροντρίγκες, Κιντέρο (73’ Λέρμα), Φαλκάο (78’ Μπάκα).

Γκολ: 40′ Μίνα, 70′ Φαλκάο, 75′ Κουαδράδο

Κίτρινες:  Μπέντναρεκ

Κόκκινες: –

Το Balla σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Re-play

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

2′ Η Πολωνία μπήκε πιο αποφασιστικά στο ματς. Κόρνερ παραχώρησε ο Άριας σε προσπάθεια του Λεβαντόβσκι.

4′ Οι Πολωνοί κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

6′ Ο Οσπίνα φαίνεται να έχει τραυματιστεί και για ζέσταμα σηκώθηκε άμεσα ο Βάργκας.

7′ Ο γκολκίπερ της Άρσεναλ συνεχίζει τελικά.

7′ Ο Λεβαντόβσκι πάτησε στο χέρι τον Μίνα και προκλήθηκε ένταση προς στιγμήν.
Ο Λεβαντόβσκι προσπαθεί να περάσει τους αμυντικούς της Πολωνίας.

10′ Το παιχνίδι έχει πολύ γρήγορο ρυθμό. Όποια ομάδα ηττηθεί απόψε, μένει εκτός συνέχειας.

12′ Αρχίζει να πατά καλύτερα η Κολομβία στο ματς.
14′ Καμία ευκαιρία άξια αναφοράς μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση του Καζάν.

17′ Με μακρινές μπαλιές επιχειρεί να βρει τον Φαλκάο η Κολομβία, δίχως επιτυχία μέχρι στιγμής.

21′ Η Κολομβία ξεδιπλώθηκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση, αλλά δεν ήταν καλή η μπαλιά του Φαλκάο στον Χάμες.
Ο Κριχόβιακ προσπαθεί να αναχαιτίσει τον Φαλκάο.

25′ Η Κολομβία προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Στσέζνι, δίχως επιτυχία μέχρι στιγμής.

28′ Οι Πολωνοί κυκλοφορούν τη μπάλα. Πολλές παράλληλες μεταβιβάσεις στην άμυνα.

30′ Αναγκαστική αλλαγή θα γίνει για την Κολομβία. Ο Αγκιλάρ δεν μπορεί να συνεχίσει.

32′ Ο Μετέους Ουρίμπε της Αμέρικα, ομάδα του Μεξικού, αντικαθιστά τον Αγκιλάρ.

35′ Σουτ του Κουαδράδο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

36′ Σουτ του Κουαδράδο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

38′ Η Πολωνία δεν παίρνει ρίσκα. Πηγαίνει στα σίγουρα, υπό το φόβο να δεχτεί γκολ.

40′ ΓΚΟΟΟΛ 0-1 για την Κολομβία (Μίνα)!

Σέντρα του Χάμες μέσα από την περιοχή και δεξιά, ο Μίνα με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

42′ Σε αντίθεση με την Πολωνία, η Κολομβία προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο. Δεν είναι ότι είχε τελικές πριν το γκολ, αλλά τουλάχιστον παρουσίασε πράγματα.

44′ Αδυνατεί να αντιδράσει η Πολωνία ακόμα και μετά το γκολ που έχει δεχτεί.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
Ο πανηγυρισμός του Μίνα μετά το γκολ που σημείωσε.
Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
48′ Η Πολωνία μπήκε δυναμικά στο β’ μέρος, όπως και στο πρώτο.

51′ Μακρινό σουτ του Κιντέρο, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

52′ Σουτ του Φαλκάο από το όριο της μεγάλης περιοχής, πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

53′ Συρτή σέντρα σουτ ου Κουαδράδο από δεξιά, έπεσε και μπλόκαρε ο Στσέζνι.

54′ Ανεβάζει στροφές η Κολομβία.
56′ Σουτ του Κιντέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπεντνάρεκ και κατέληξε κόρνερ.

57′ Ο Κοβνάτσκι εκτός αγώνα, στη θέση του ο Γκροσίτσκι.

58′ Να που απειλεί η Πολωνία, η πρώτη κλασική της ευκαιρία στο ματς. Ο Λεβαντόβσκι κατέβασε υποδειγματικά τη μπάλα, σούταρε, έδιωξε ο Οσπίνα.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεντνάρεκ για μαρκάρισμα στον Ουρίμπε.

63′ Αν εξαιρεθεί η φάση του Λεβαντόβσκι, η Κολομβία δεν έχει νιώσει άλλο ιδιαίτερο κίνδυνο στο ματς.

65′ Η Πολωνία έχει διαρκώς τη μπάλα στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βρει τρόπο να απειλήσει.

67′ Όσο περνάνε τα λεπτά, η Πολωνία αυξάνει την πίεσή της. Αν ηττηθεί, τίθεται εκτός συνέχειας. Ο αγώνας με την Ιαπωνία θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

70′ ΓΚΟΟΟΛ 0-2 για την Κολομβία (Φαλκάο)!

Ο Κιντέρο πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Φαλκάο, αυτός με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

72′ Ο Μπερεζίνσκι εκτός, μέσα ο Τεοντόρτσικ.

73′ Αντί του Κιντέρο, ο Λέρμα.

Για τον Φαλκάο αυτό ήταν το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

74′ Η Κολομβία έκανε τη ζημιά στους Πολωνούς, που είχαν ανέβει για να φτάσουν στην ισοφάριση.

75′ ΓΚΟΟΟΛ 3-0 για την Κολομβία (Κουαδράδο)!
Απίθανη προσποίηση του Χάμες στον Ζελίνσκι, τρομερή μπαλιά στον Κουαδράδο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

78′ Αλλαγή για την Κολομβία. Ο Μπάκα αντί του Φαλκάο.
80′ Η ενέργεια που έκανε ο Χάμες στο 3-0, είναι απλά καταπληκτική.
81′ Ο Γκλικ αντί του Πάζνταν.
82′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία. Ο Κριχόβιακ από κοντά απέτυχε να νικήσει τον Οσπίνα, μετά την επέμβαση του Ουρίμπε.
84′ Στα δύο τελευταία Παγκόσμια Κύπελλα, δεν υπάρχει άλλος παίκτης που να έχει σημειώσει περισσότερα γκολ (6) ή περισσότερες ασίστ (4) από τον Χάμες Ροντρίγκες.
86′ Ο Κουαδράδο σημείωσε το δεύτερο γκολ του σε Παγκόσμιο Κύπελλο ακριβώς τέσσερα χρόνια μετά. Ήταν 24 Ιουνίου 2014 όταν ο παίκτης της Γιουβέντους είχε σκοράρει κόντρα στην Ιαπωνία.
88′ Δυνατό σουτ του Λεβαντόβσκι έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Οσπίνα.
90′ Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα!

———————–

Συνθέσεις

Πολωνία: Στσέζνι, Πάζνταν, Μπέντναρεκ, Μπερεζίνσκι, Πίστσεκ, Γκοράλσκι, Κριχόβιακ, Ρίμπους, Ζελίνσκι, Λεβαντόβσκι, Κοβνάτσκι.
Κολομβία: Οσπίνα, Άριας, Μίνα, Μοχίκα, Σάντσες, Μπάριος, Αγκιλάρ, Χάμες, Κουαδράδο, Κιντέρο, Φαλκάο.

———————————
PRE-GAME
20:58
Ιαπωνία και Σενεγάλη έχουν 4 βαθμούς, ενώ Πολωνία και Κολομβία είναι δίχως πόντους μέχρι και πριν από την αποψινή αναμέτρηση.
20:57
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην διεθνής Κολομβιανός ποδοσφαιριστής που αγωνιζόταν ως μέσος, Κάρλος Βαλντεράμα.
20:53
Η προθέρμανση του Πολωνού σταρ, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.
20:49
Αν ο Λεβαντόβσκι σκοράρει, θα γίνει ο πρώτος Πολωνός που σκοράρει σε Euro και Παγκόσμιο Κύπελλο. Αυτό μπορεί να το πετύχουν βέβαια και οι Μίλικ – Μπλαστσικόβσκι, που δεν είναι βασικοί.
20:44
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Μεξικανός Σέσαρ Ράμος, ο οποίος είχε αναδειχθεί καλύτερος διαιτητής της χώρας του το 2016 και το 2017.
20:43
Ο Ρενέ Χιγκίτα, παλαίμαχος γκολκίπερ της Κολομβίας, υπογράφει αυτόγραφα στο γήπεδο, λίγη ώρα πριν ξεκινήσει το ματς.
20:41
Για τους Πολωνούς οι αλλαγές συγκριτικά με τον αγώνα με τη Σενεγάλη είναι οι εξής: Εκτός έμειναν οι Σιόνεκ, Μπλαστσικόβσκι, Μίλικ και Γκροσίτσκι και στη θέση τους μπήκαν οι Μπέντναρεκ, Μπερεζίνσκι, Γκοράλσκι και Κοβνάτσκι.
20:40
Σε σχέση με την πρεμιέρα για την Κολομβία, εκτός ενδεκάδας έμεινε ο τιμωρημένος Κάρλος Σάντσες, αλλά και οι Μουρίγιο, Λέρμα. Στη θέση τους μπήκαν οι Μίνα, Μπάριος και Αγκιλάρ.
20:38
Στον πρώτο της αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο απέναντι στην Ιαπωνία, η Κολομβία παρατάχθηκε στην ενδεκάδα της δίχως τον Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος είχε νιώσει ενοχλήσεις και προτιμήθηκε να μην ξεκινήσει στο ματς. Απέναντι στην Πολωνία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, ο Χοσέ Πέκερμαν επέλεξε στο βασικό σχήμα τον σταρ της ομάδας του.