Μεσογειακοί: Έξι Ελληνικά μετάλλια!

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Η Ελλάδα ξεκίνησε το χορό των μεταλλίων στην πρεμιέρα των μεσογειακών αγώνων την Ταρραγόνα, με ένα χρυσό μετάλλιο της Αννας Κορακάκη στο αεροβόλο πιστόλι (10μ σκοποβολής). Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε τον προκριματικό και στον τελικό επικράτησε μετά από μεγάλη μάχη με τη Σέρβα Ζοράνα Αρούνοβιτς.

Από ‘κει και πέρα, πέντε μετάλλια κατέκτησε η χώρα μας κατά την 1η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης. Ο Ανδρέας Βαζαίος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 200μ. μικτή ατομική, καθώς πήρε εύκολα την πρώτη θέση στον τελικό με 1:59.40

Ασημένιο μετάλλιο πήρε η ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών, αν και τερμάτισε τρίτη στον τελικό (ακυρώθηκε η Ιταλία), ενώ την τρίτη θέση κατέλαβαν ο Απόστολος Χρήστου στα 50μ. ύπτιο, η Νόρα Δράκου στα 50μ. ύπτιο και η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΒΟΛΕΪ

Άνδρες

Ιταλία – Ελλάδα 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

800μ ελεύθερο γυναικών – Τελικός

Κέλλυ Αραούζου 1η με 8:50.51

Αφροδίτη Κατσιάρα 4η με 9:03.11

50μ ύπτιο γυναικών – Τελικός

Θεοδώρα Δράκου 3η με 28.61

200μ μικτή ατομική ανδρών – Τελικός

Ανδρέας Βαζαίος 1ος με 1:59.40

Γιώργος Σπανουδάκης 5ος με 2:01.85

50μ ύπτιο ανδρών – Τελικός

Απόστολος Χρήστου 3ος με 25.35

Νίκος Σοφιανίδης 5ος με 25.71

100μ πεταλούδα γυναικών – Τελικός

Άννα Ντουντουνάκη 3η με 58.78

Κριστέλ Βουρνά 5η με 59.48

100μ πεταλούδα ανδρών – Τελικός

Στέφανος Δημητριάδης 4ος με 53.18

Φώτης Κολιόπουλος 11ος με 55.07 – Προκριματικός

400μ μικτή ατομική γυναικών – Τελικός

Ηλέκτρα Βαρβάρα Λεμπλ 8η με 4:49.75

200μ πρόσθιο ανδρών – Τελικός

Γιάννης Καρπουζλής 8ος με 2:17.72

Ρωμανός Αλυφαντής 10ος με 2:18.22 – Προκριματικός

100μ ελεύθερο γυναικών – Τελικός

Σοφία Κλικοπούλου 7η με 56.27

Βασιλική Μπάκα 11η με 57.03 – Προκριματικός

200μ ελεύθερο ανδρών – Προκριματικός

Δημήτρης Νέγρης 10ος με 1:50.89

Δημήτρης Δημητρίου 11ος με 1:50.91

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ομαδικό ανδρών – Προημιτελικά

Ελλάδα – Ιταλία 0-6

Ομαδικό γυναικών – Προημιτελικά

Ελλάδα – Γαλλία 4-5

Ατομικό ανδρών 70μ. – Φάση των 32

Βασίλης Καλογιάννης – Μάρκο Καλιάτσο (Ιταλία) 1-7

Ατομικό ανδρών 70μ. – Φάση των 16

Αλέξανδρος Καραγεωργίου – Γκάσπερ Στράχαρ 4-6

Χρήστος Αερικός – Ιμπραχίμ Γκουλακάρ (Τουρκία) 3-7

Ατομικό γυναικών 70μ. – Φάση των 16

Ανατολί Μάρθα Γκορίλα – Μόνικα Γκαλιστέο Κρουζ (Ισπανία) 2-6

Ευαγγελία Ψάρρα – Γιασεμίν Αναγκόζ (Τουρκία) 6-0

ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΣΚΙ

Σλάλομ γυναικών – 2ος γύρος

Μαρί Βιμπρανιέτσοβα 1η με 2.00/52/14.25

Αγγελική Ανδριοπούλου DNS

Σλάλομ ανδρών – 2ος γύρος

Παύλος Σεπριέρης 10ος με 4.50/40

Άρης-Ευγένιος Τεσουέρ DNS

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Αεροβόλο πιστόλι 10μ γυναικών – Τελικός

Άννα Κορακάκη 1η με 240.2

Δήμητρα Παπακανέλλου 8η με 109.9

Αεροβόλο πιστόλι 10μ ανδρών – Προκριματικός

Γιώργος Γαμπιεράκης 12ος με 567

Γιώργος Μαστροδημητρόπουλος 13ος με 563

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ

Απλό ανδρών – Φάση των “32”

Σταμάτης Τσιγκιρδάκης – Αχμάντ Αλ Τζαλάντ (Συρία) 2-0 (21-15, 21-18)

Φάση των “16”

Σταμάτης Τσιγκιρδάκης – Μπερνάρντο Ατιλάνο (Πορτογαλία) 0-2 (6-21, 12-21)

Ηλίας Ξάνθου – Μουχαμέντ Κουρτ (Τουρκία) 0-2 (6-21, 14-21)

Απλό γυναικών – Φάση των “32”

Γραμματούλα Σωτηρίου – Τζούντιθ Μάιρ (Ιταλία) 2-0 (22-20, 21-12)

Φάση των “16”

Γραμματούλα Σωτηρίου – Ελένη Χριστοδούλου (Κύπρος) 2-1 (9-21. 21-16, 21-19)

Προημιτελικά (24/6)

Γραμματούλα Σωτηρίου – Αλίγιε Ντεμιρμπάγκ (Τουρκία)

Διπλό ανδρών – Φάση των “16”

Γιώργος Γκάλβας/Παναγιώτης Σκαρλάτος – Άντρια Ντόντερ/Λούκα Μίλιτς 1-2 (21-19, 19-21, 15-21)

Διπλό γυναικών – Φάση των “16”

Πολυβία Τζήκα/Γραμματούλα Σωτηρίου – Ελένα Φερνάντεθ/Λορένα Ούσλε (Ισπανία) 0-2 (12-21, 12-21)

ΚΑΡΑΤΕ

-50κ γυναικών

Αγώνας για χάλκινο μετάλλιο

Χριστίνα Καβακοπούλου – Αρίγκ Ρασέντ (Αίγυπτος) 0-1

-67 κ. ανδρών

Νίκος Γιδάκος – Φαντί Κάρα Φαλάχ (Συρία) 0-8

ΚΑΝΟΕ

Κ1 500μ γυναικών

Ελευθερία Καμινάρη 10η με 2:04.057

Κ1 500μ ανδρών

Κωνσταντίνος Ευθυμιάδης 10ος με 1:43.968

Κ1 200μ γυναικών

Μαρκέλα Κάβουρα 10η με 0:45.886

Κ1 200μ ανδρών

Δημήτρης Αντωνίου 10ος με 0:36.502

Κ2 500μ ανδρών

Κωνσταντίνος Ευθυμιάδης/Γιάννης Κουτσοποδιώτης 10οι με 1:38.503

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Μαρία Πιπιλιαρίδου 7η αρασέ – 66 κ.

Μαρία Πιπιλιαρίδου 6η επολέ ζετέ – 80 κ.

BET ON ALFA: Παίξε online και πάρε Bonus 100% με την πρώτη κατάθεση μέχρι 100 Ευρώ