Με… VAR ελπίζει η Ισπανία! (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Με νίκη με 1-0 επικράτησε απόψε (20/06) επί του Ιράν η Ισπανία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Μουντιάλ στον δεύτερο όμιλο.

Το Balla σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η Ισπανία ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ιράν. Κάτι που έγινε στο δεύτερο μέρος. Στη συνέχεια η ομάδα του Κάρλος Κειρόζ είχε κάποιες φάσεις για να φέρει το ματς στα ίσια αλλά δεν τα κατάφερε.

Re-play

Έληξε η αναμέτρηση. Η Ισπανία κέρδισε με 1-0 το Ιράν με το γκολ από κόντρα του Ντιέγκο Κόστα στο 54′.

90’+ Κίτρινη για το Ιράν και τον Επραχιμί.
90′ Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.
88′ Τρίτη αλλαγή και για την Ισπανία. Εκτός ο Ντιέγκο Κόστα και στη θέση του ο Ροντρίγκο.
86′ Τρίτη αλλαγή για το Ιράν. Εκτός ο Αμίρι και στη θέση του ο Γκοντός.
82′ Νέα σπουδαία ευκαιριά για το Ιράν για να ισοφαρίσει αυτή τη φορά. Σέντρα από τα αριστερά και ο Ταρεμί στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και πέρασε πάνω από την εστία του Ντε Χέα.
80′ Αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός ο Βάθκεθ και στη θέση του ο Ασένσιο.
79′ Κίτρινη κάρτα στον Αμιρί, η πρώτη στο ματς.
78′ Ο Ίσκο εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση αλλά η μπάλα βρήκε στο τοίχος και δεν πήγε προς την εστία.
75′ Σέντρα από τα αριστερά με τον Ταρεμί να κάνει την προβολή αλλά να μην βρίσκει τη μπάλα.
74′ Αλλαγή για το Ιράν. Εκτός ο Ανσαριφάρντ και στη θέση του ο Γιαχαμπάς.
71′ Αλλαγή και για την Ισπανία. Εκτός αγώνα ο Ινιέστα και στη θέση του ο Κόκε.
70′ Τρομερή κομπίνα για τους Ισπανούς αλλά ο Ίσκο δεν θα μπορέσει με σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και εν συνεχεία ο πεσμένος παίκτης του Ιράν θα σταματήσει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.
69′ Αλλαγή για το Ιράν. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Χατζισαφί που δίνει τη θέση του στον Μοχαμαντί.

68′ Κερδίζει πάλι κόρνερ η Ισπανία που πιέζει για ένα ακόμη τέρμα.

62′ Θα σκοράρει το Ιράν αλλά το γκολ θα ακυρωθεί ως οφσάιντ μετά από τη χρήση του VAR. Υπάρχει οφσάιντ μετά την πρώτη κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στον Εζτολαχί.
60′ Σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Ταρεμί με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.
58′ Κερδίζει κόρνερ η Ισπανία από τα αριστερά αλλά εκτελέστηκε με πάσα και η μπάλα χάθηκε.
56′ Κερδίζει κόρνερ το Ιράν που πλέον πρέπει να βγει από την άμυνα του. Πέρασε χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ με τον Ντε Χέα να μπλοκάρει εύκολα.

54′ ΓΚΟΛ

Ιράν-Ισπανία 0-1 (Ντιέγκο Κόστα). Ο Ντιέγκο Κόστα επιχείρησε να γυρίσει μέσα στην περιοχή, έγινε κόντρα πάνω στο πόδι του και με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

53′ Τεράστια ευκαιρία για το Ιράν να ανοίξει το σκορ. Μετά από πλάγιο άουτ και διώξιμο της άμυνας των Ισπανών η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ που έκανε απευθείας το βολέ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Ντε Χέα.
52′ Ο Ίσκο από το ύψος του πέναλτι θα σουτάρει αλλά και πάλι η μπάλα θα φύγει ψηλά έξω.
50′ Ο Σέρχιο Ράμος έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ με τον γκολκίπερ του Ιράν με εντυπωσιακή επέμβαση να διώχνει αρχικά ενώ στη συνέχεια ο Λούκας Βάθκεθ δεν μπόρεσε με την προβολή να βρει τη μπάλα.
49′ Κερδίζει κόρνερ η Ισπανία από τα αριστερά. Πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και προβολή στο δεύτερο με τον γκολκίπερ του Ιράν να διώχνει σωτήρια.
366 πάσες έχουν κάνει μέχρι στιγμής οι Ισπανοί έναντι 66 των Ιρανών.

46′ Σφύριγμα για την έναρξη του δευτέρου μέρους στο Ιράν-Ισπανία.

Χωρίς αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο 45λεπτο.
Οι δυο ομάδες βγήκαν για το δεύτερο μέρος.
Σε αυτό το πρώτο μέρος το Ιράν δεν κρατούσε μπάλα στα πόδια του καθώς όποτε την έπαιρνε στην κατοχή του την απομάκρυνε απευθείας και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να είναι συνέχεια σε θέση άμυνας.
Η Ισπανία είχε καθολική υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ιράν που έπαιζε με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ στο Ιράν-Ισπανία.

45′ Σουτ του Σίλβα, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ, το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
42′ Ο Ίσκο από τα αριστερά έκανε ωραία ενέργεια και το γύρισμα προς τον Σίλβα ο οποίος έκανε το κοντρόλ και αμέσως το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

37′

Στο έδαφος, εκτός περιοχής, ο Χατζισαφί που δείχνει να έχει τραυματιστεί. Συγκρούστηκε με τον Χοσεϊνί στην εκτέλεση του κόρνερ.
36′ Στην επίθεση μετά από ώρα το Ιράν, σέντρα από τα δεξιά με τον Σέρχιο Ράμος να διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ.
33′ Τόσο ο Πικέ όσο και ο Ράμος παίζουν πέντε-επτά μέτρα κάτω από την μεσαία γραμμή, δείγμα της πίεσης της Ισπανίας.
30′ Η μπάλα μέσα στην περιοχή του Ιράν με τον Σίλβα να κάνει το γυριστό αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από την εστία.
30′ Ωραία προσπάθεια του Ινιέστα και ένα-δυο, κερδίζει κόρνερ η Ισπανία, το πρώτο στο ματς μετά από γύρισμα από τα αριστερά.
25′ Εκτέλεσε ο Σίλβα αλλά μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μπεϊρανβάντ παρά το γεγονός ότι η μπάλα κόντραρε και άλλαξε λίγο πορεία.
23′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ισπανία, θα κερδίσει ο Σέρχιο Μπουσκέτς.
20′ Συμπληρώσαμε είκοσι λεπτά αγώνα και δεν έχει αλλάξει ούτε η εικόνα του αγώνα, ούτε υπάρχει σκορ.
18′ Ο Σίλβα έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να μην πηγαίνει προς την εστία.
17′ Ωραία μπαλιά του Ινιέστα προς τον Ντιέγκο Κόστα που δεν μπόρεσε να γυρίσει μέσα στην περιοχή και να σουτάρει προς την εστία του Ιράν.
14′ Πρώτο σουτ για το Ιράν από τον Ανσαριφάρντ που όμως ήταν αρκετά άστοχο και δεν ανησύχησε τον Ντε Χέα.
13′ Προσπαθεί με κάθε τρόπο η Ισπανία να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά η άμυνα του Ιράν είναι αποτελεσματική μέχρι στιγμής.
10′ Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο και το 0-0 παραμένει στην αναμέτρηση Ιράν-Ισπανία.
9′ Επίθεση της Ισπανίας από τα αριστερά με τον Ίσκο που θα κερδίσει φάουλ και ευκαιρία για γέμισμα προς τους Πικέ και Ράμος.
5′ Κερδίζει φάουλ το Ιράν, σαν κόρνερ από τα αριστερά, πρώτη ευκαιρία στο Ιράν για να απειλήσει. Έδιωξε με το κεφάλι ο Πικέ.
3′ Σε αυτά τα πρώτα λεπτά η Ισπανία είναι όλη κάτω από τη σέντρα και γυρίζει τη μπάλα για να ανοίξει τους διαδρόμους στην άμυνα του Ιράν που παίζει άμυνα λίγο πιο κάτω από τη σέντρα.
1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση με την Ισπανία στη σέντρα και την πρώτη επίθεση.

Συνθέσεις:

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλινγκαντζί, Χατζισαφί, Εμπραχιμί, Ταρεμί, Εζτολαχί, Αμιρί, Ανσαριφάρντ, Αζμούν.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Βάθκεθ, Ίσκο, Σίλβα, Κόστα.

PRE-GAME

Η Ισπανία θέλει τη νίκη προκειμένου να φτάσει την Πορτογαλία στην κορυφή του ομίλου και να πάει στο τελευταίο ματς για να διεκδικήσει την πρώτη θέση.
20:44
Στο παιχνίδι που άνοιξε τον δεύτερο όμιλο η Πορτογαλία κέρδισε με 1-0 το Μαρόκο με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει το τέταρτο του γκολ σε δυο παιχνίδια.