ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ 2ο Η ΑΕΚ! Κυπελλούχος 2017-18 με ανατροπή (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Το δεύτερο κύπελλο στην ιστορία της πανηγυρίζει απόψε η ΑΕΚ που επικράτησε με 2-1 του περσινού κατόχου του τροπαίου Απόλλωνα στον μεγάλο τελικό του ΓΣΠ.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, τρία γκολ και σπασπένς, η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να βγει νικήτρια χάρη σε γκολ των Φλοριάν (69′) και Ακοράν (71′).

Προηγηθηκε για τον Απόλωνα στο 45′ ο Σκέμπρι.

Των Ειρήνης Σπυροπούλου, Κωνσταντίνου Αντωνίου και Τάσου Θεοδώρου

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Η επιθυμία των δύο ομάδων για την κατάκτηση του τροπαίου κυριάρχησε της ποιότητάς τους κι έτσι το ξεκίνημα του τελικού δεν είχε μεγάλες ευκαιρίες.

Η πρώτη υποψία φάσης δημιουργήθηκε στο 7’ με φάουλ του Ζοάο Πέδρο που κόντραρε και μπλόκαρε ο Χουάν Πάμπλο.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 19’ με φάουλ του Κάσες που απέκρουσε ασταθώς ο Βάλε, με τον Τρισκόφσκι να παίρνει τη μπάλα στην επαναφορά και να κάνει άστοχο σουτ υπό πίεση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι δεν έμεινε αναπάντητη, με τον Απόλλωνα να έχει οριζόντιο δοκάρι στο 20’ σε δυνατό μακρινό σουτ του Παπουλή. Μετά από αυτό το τρίλεπτο, όμως, ο ρυθμός έπεσε και πάλι, με τις ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες να απουσιάζουν.

Τα πνεύματα άναψαν στο τέλος του ημιχρόνου, όταν ακυρώθηκαν σωστά δύο γκολ, αρχικά του Παπουλή (45’) και αμέσως μετά του Γιάννου (45’+1’): και οι δύο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι ισορροπίες ανατράπηκαν στις καθυστερήσεις, όταν ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα χάρη σε γκολ του Αντρέ Σκέμπρι μετά από μπαλιά του Σαρδινέρο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα μετά το γκολ του Απόλλωνα, αφού και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ κινήθηκε νωρίς από τον πάγκο για να βρει το γκολ της ισοφάρισης που χρειαζόταν η ομάδα του και έριξε στη μάχη τον Φλοριάν Τολμές, δίπλα στον Γιάννου, με τη θέση του Αντωνιάδη στα μετόπισθεν να την καλύπτει ο Τέτε. Απάντησε άμεσα και ο Σωφρόνης Αυγουστή με τον Γιάκολις αντί του Σαρδινέρο.

Με τις αλλαγές οι δύο ομάδες πήραν πνοή επιθετικά και είδαμε τις πρώτες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 60’ ο Γιάκολις βρήκε τον Μάγκλιτσα σε ευνοϊκή θέση, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο. Και ένα λεπτό μετά ο Βάλε απέκρουσε χωρίς πρόβλημα πλασέ του Τρισκόφσκι.

Η είσοδος του Φλοριάν αποδείχτηκε καθοριστική για την ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε ένα τρίλεπτο! Στο 69’ μετά από φάουλ του Λαρένα και κεφαλιά του Καταλά που απέκρουσε ασταθώς ο Βάλε, ο Φλοριάν με πλασέ ισοφάρισε. Και στο 71’ ο Γιάννου βγήκε στηναντεπίθεση και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ακοράν για το 2-1.
Ο Απόλλωνας βρέθηκε να κυνηγά πλέον το σκορ και έψαξε την ισοφάριση με τον Φώτη Παπουλή να εξελίσσεται σε μοιραίο παίκτη του. Στο 80’ αστόχησε σε κεφαλιά αμαρκάριστος και στο 82’ πλάσαρε άουτ σε αντεπίθεση. Τον μιμήθηκε ο Τρισκόφσκι στο 86’, όταν βγήκε απέναντι στον Βάλε, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα τον κράτησε ζωντανό.

Η ένταση και τα νεύρα οδήγησαν σε γενική σύρραξη στο 90’ μετά από φάουλ του Σακέτι στον Κάσες, όταν μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όσοι βρίσκονταν στους πάγκους. Γιάννου (απ’ ευθείας κόκκινη) και Σακέτι (με δεύτερη κίτρινη) άφησαν τις ομάδες τους με 10 παίκτες στα 7 λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο τελικός, όμως, δεν είχε κριθεί. Και στο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας έφτασε μία ανάσα από το γκολ, χάνοντας κλασική ευκαιρία με τον Ζελάγια, ωστόσο η ΑΕΚ κράτησε το πολύτιμο 2-1 και πανηγύρισε ξανά το Κύπελλο μετά από 14 χρόνια!

Re-play

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στον τελικό.

3′ Μικροένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μετά από μαρκάρισμα του Σαρδινέρο στον Τέτε.

6′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα δέκα μέτρα εκτός περιοχής από τα αριστερά.

7′ Πρώτη καλή ευκαιρία για Απόλλωνα!

Εκτελεί απευθείας ο Πέδρο, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και αποκρούει στην συνέχεια ο Πάμπλο.

10′ Άσχημη σέντρα από τα αριστερά από τον Τέτε.

12′ Πολύ δυνατό και επικίνδυνο μαρκάρισμα από τον Τριτσκόφσκι στον Βασιλείου και κιτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ.

ΣΧΟΛΙΟ: Πιο δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Λεμεσού δεν έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά η περισσότερη κατοχή της μπάλας της επιτρέπει να γίνεται πιο απειλητική.

14′ Πέσιμο Σκέμπρι και Μουρίγιο εντός περιοχής μετά από μπαλιά από τα δεξιά. Τίποτα λέει ο διαιτητής και πολύ σωστά αφού δεν υπήρξε κάτι το μεμτό στην φάση.

16′ Όμορφη μεταβίβαση του Τριτσκόφσκι προς τον Ακοράν, φεύγει ο Ισπανός φάτσα με τον Βάλε, προλαβαίνει όμως ο πορτιέρο του Απόλλωνα.

17′ Φάουλ από τον Βασιλείου στον Ακοράν, που όπως φαίνεται στο re-play περισσότερο το κερδίζει ο τελευταίος παρά το κάνει ο πρώτος. Η μπάλα ένα μέτρο από την δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής του Βάλε.

18′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Εκτέλεσε απευθείας ο Κάσες, ο Βάλε έπεσε στην γωνία και απέκρουσε ασταθώς, στην επαναφορά ο Τριτσκόφσκι μετά από παρέμβαση του Καταλά έκανε το σουτ υπό πίεση και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

20′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα!

Ο Παπουλής πήρε την μπάλα, βρήκε χώρο, έπιασε εκτός περιοχής ένα δυνατό σουτ-βολίδα και τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάμπλο

23′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα από αριστερά που συνεχίζει να πιέζει.

23′ Χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ για την ομάδα της Λεμεσού.

25′ Φάουλ για τον Απόλλωνα από τα δεξιά μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής.

25′ Εκτελεί ο Πέδρο, η κεφαλιά από παίκτη της ΑΕΚ και νέο κόρνερ.

26′ Γεμίζει ξανά ο Πέδρο, απομακρύνει ο Αντωνιάδης.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Παπουλή για διαμαρτυρίες.

29′ Μικρή διακοπή στο παιχνίδι και αποβολή του Μιχάλη Φανή του τεχνικού επιτελείου του Απόλλωνα.

30′ Επαναρχίζει η αναμέτρηση. Πολλή η ένταση στο παιχνίδι, παρεμβαίνουν όπως μπορούν οι ψυχραιμότεροι.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν για αγκωνιά στον Βασιλείου.

32′ Παρέμβαση από τον Μοϊσόφ προ το Παπουλή και κόρνερ για τον Απόλλωνα από δεξιά.

33′ Άτσαλη πτώση του Μαγκλίτσα και του Γιάννου και νέο κόρνερ για τον Απόλλωνα.

33′ Σηκώθηκε ο Ζελάγια για προθέρμανση. Εκτελείται το κόρνερ, χωρίς αποτέλεσμα.

35′ ΑΕΚΑπόλλωνας πάντα το 0-0.

ΣΧΟΛΙΟ: Συνεχίζει να είναι κυρίαρχος ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Απουσιάζει όμως η δημιουργία πολύ μεγάλης ευκαιρίας μπροστά από τις δύο εστίες, αν και κρατάμε το δοκάρι σε ξερό σουτ του Παπουλή στο 20′.

41′ Φάουλ για την ΑΕΚ από αριστερά σε παρέμβαση του Πέδρο στον Τέτε.

41′ Πολλά τα φάουλ στο παιχνίδι (16-9), καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Σακέτι.

42′ Εκτελείται από τα αριστερά το φάουλ από τον Λαρένα, διώχνει ο Γιούστε.

45′ Σκοράρει ο Παπουλής, αλλά σωστά ακυρώνεται το γκολ γιατί ο Ελλαδίτης ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+1′ Σκοράρει και ο Γιάννου από θέση οφσάιντ και ακυρώνεται σωστά το γκολ.

45’+2′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Απόλλωνα!

Εξαργυρώνει με γκολ την υπεροχή του Απόλλωνα στο παιχνίδι ο Σκέμπρι με πλασέ από κοντά μετά από παράλληλη μπαλιά του Σαρδινέρο.

Τέλος Α’ ημιχρόνου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου.

55′ ΑΕΚΑπόλλωνας πάντα στο 0-1.

55′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά, πηδά πιο ψηλά από όλους ο Βάλε και μαζεύει.

55′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Αντωνιάδης, μέσα ο Τολμές.

55′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Σαρδινέρο, μέσα ο Γιάκολις.

ΣΧΟΛΙΟ: Έπεσε ο ρυθμός στο πρώτο στάδιο του β’ μέρους. Πήρα λίγα βήματα μπροστά η ΑΕΚ, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Απόλλωνα.

60′ Σπουδαία ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Έγινε η μπαλιά από τον Γιακολις, ο Μαγκλίτσα έπιασε το πλασέ, αλλά ήταν άστοχο.

65′ Φάουλ από τον Γιάκολις στον Τέτε και κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

67‘ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Έξω ο Μαγλίτσα, μέσα ο Ζελάγια.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Πάμπλο που διένυσε μεγάλη απόσταση για να διαμαρτυρηθεί για καθυστερήσεις.

69′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την ΑΕΚ!

Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Λαρένα, έγινε η κεφαλιά από τον Καταλά, απέκρουσε ο Βάλε και στην επαναφορά ο Φλοριάν με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

71′ ΓΚΟΛ! 2-1 για την ΑΕΚ!

Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ, ο Γιάννου έδωσε ψύχραιμα στον Ακοράν στο 3 εναντίον 2 που με όμορφο πλασέ έγραψε το 2-1.

Αυτό είναι το κορυφαίο δίλεπτο και το πιο σημαντικό για την φετινή σεζόν για την ομάδα της Λάρνακας που φέρνει τα πάνω κάτω και παίρνει κεφάλι στον αποψινό μεγάλο τελικό.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Φλοριάν.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Σκέμπρι.

77′ Φάουλ από αριστερά για την ΑΕΚ.

77′ Εκτελεί ο Λαρένα, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει άουτ.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Έκανε την κεφαλιά ο Παπουλής που βρέθηκε εντελώς μόνος και έστειλε την μπάλα άουτ.

82′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Στο τετ-α-τετ με τον Πάμπλο ο Παπουλής δεν μπορεί ούτε αυτή την φορά να βρει στόχο.

85′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γιάννου, μέσα ο Τρουγιόλς.

86′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!

89′ Άσχημες εικόνες και ενταση στον τελικό. Συμπλοκές μεταξύ των ποδοσφαιριστών μετά από σύγκρουση του Κάσες με τον Σακέτι.

90′ ΔΙΑΚΟΠΗ στην αναμέτρηση. Περιμένουμε την απόφαση του Λούκα Σωτηρίου.

90’+1′ Δεύτερη κίτρινη στον Σακέτι και αποβολή.

90’+1′ Κίτρινη κάρτα και στον Καταλά.

90’+2′ Κίτρινη κάρτα τον Αντωνιάδη.

90’+2′ Απευθείας κόκκινη στον Γιάννου.

90’+3′ Επαναρχίζει η αναμέτρηση. Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις. Απομένουν άλλα τέσσερα λεπτά.

90’+6′ Νέα διακοπή στο παιχνίδι. Πολλή η ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

90’+7′ Κίτρινη κάρτα στον Γιούστε.

90’+8′ Απίστευτη απόκρουση από Πάμπλο!

Τέλος του αγώνα! ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ 2017-18 η ΑΕΚ!

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Μουρίγιο, Αντωνιάδης (57΄ Φλοριάν), Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (90΄+5 Χέφελ), Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου (85΄ Τρουγιόλς)

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Σόρια, Τομάς, Λαμπάν, Μαλόκου, Νέλσον, Πάνκοφ, Ρουσιάς

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Σαρδινέρο (57΄ Γιάκολις), Παπουλής, Σκέμπρι (76΄ Ντα Σίλβα), Μαγκλίτσα  (68΄ Ζελάγια)

Στον πάγκο: Κίσσας, Μακρίδης, Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς, Αγγελή, Στυλιανού, Πίττας, Πιτιάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Τριτσκόφσκι, 30′ Ακοράν , 68′ Πάμπλο, 75′ Φλοριάν, 90’+1′ Καταλά, 90’+1′ Αντωνιάδης / 28′ Παπουλής, 42′ Σακέτι, 48′ Βασιλείου, 65′ Γιάκολις, 75′ Σκέμπρι, 90’+7′ Γιούστε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’+2 Γιάννου / 90’+1′ Σακέτι (2η κιτρ.)

ΣΚΟΡΕΡ: 69′ Φλοριάν, 71′ Ακοράν / 45’+2′ Σκέμπρι

ΘΕΑΤΕΣ: 12 000

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Λούκας Σωτηρίου ορίστηκε να διαιτητεύσει τον τελικό

Ο κ. Σωτηρίου είχε διαιτητεύσει και τον περσινό τελικό μεταξύ του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ.
Βοηθοί διαιτητές ορίστηκαν οι Χαράλαμπος Γεωργίου και Μάριος Καλογήρου και τέταρτος διαιτητής ο Γιώργος Νικολάου.
Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο Μιχάλης Παπαβαρνάβας.
Φωτορεπορτάζ:

Pre-game

16:50

Aρχίζει σιγά-σιγά η προσέλευση του κόσμου στο ΓΣΠ. Απομένει μία ώρα και τριάντα λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης.

16:55

Αναγνωριστική είσοδος της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο.

17:05

Αναγνωριστική είσοδος και για Απόλλωνα.

17:08

Σε λίγο θα ξέρουμε και τις ενδεκάδες των δύο μεγάλων φιναλίστ.

17:10

«STOP» από ΚΟΠ! (Απόλλων)

17:40

«Είμαι πολύ λυπημένος – Δεν λέχθηκε η αλήθεια»