Αλκή-Ερμής 2-3: Έγινε των… πέναλτι στο «Αμμόχωστος»! (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Την 13η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε ο Ερμής που επικράτησε εκτός έδρας με 2-3 της Αλκής.

Σε ένα πλούσιο παιχνίδι με αρκετές φάσεις και τέσσερα (!) πέναλτι, τρία για την ομάδα της Λάρνακας και ένα για την ομάδα της Αραδίππου, οι «φτεροπόδαροι» ήταν πιο ουσιαστικοί και αποτελεσματικοί και κρατήθηκαν σε τροχιά πρώτης θέσης στο β’ όμιλο των play-offs.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο επιθετικά και απειλητικά το πρώτο μέρος του παιχνιδιού, δημιουργώντας από το πρώτο δεκάλεπτο δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Η ομάδα της Αραδίππου δεν άργησε να σπάσει τον γόρδιο δεσμό αφού στο 14′ O Tαραλίδης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μοντέιρο, πήδε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στην συνέχεια και μέχρι το ημίωρο η Αλκή ισορρόπησε την αναμέτρηση και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση. Χαρακτηριστική φάση στο 24′ όταν ο Πιεράτσι μετά από ωραίο συνδυασμό εντός περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ και σημάδεψε το δοκάρι της εστία του Αραμπατζή.

Εκεί όμως που οι γηπεδούχοι έδειχναν να ανεβαίνουν και να γίνονται απειλητική ήρθε στο 28′ η διακοπή στο παιχνίδι λόγω προβλήματος με τους προβολής. Ευτυχώς το πρόβλημα αποκαταστήθηκε νωρίς με την αναμέτρηση να επαναρχίζει στο 36′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε πέναλτι με τον Πιεράτσι να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Ερμής όμως δεν έμεινε με τα χέρια σταυρωμένα και απάντησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Τσούμου να κάνει το 1-2 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μαρτίνιουκ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη μόλις στο πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση με τον Τικρουτζιά να φεύγει πίσω από την άμυνα του Ερμή και με όμορφο πλασέ να νικά τον Αραμπατζή, σημειώνοντας το 2-2.

Το σκορ αυτό άλλαξε εκ νέου τις ισορροπίες στο παιχνίδι και έδωσε νέα ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της Αλκής, ωστόσο ο Ερμής ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει ξανά προβάσισμα στο σκορ όταν μετά από ανατροπή του Τσούμου στο 56′ εντός περιοχής ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αρτάμπε εκτέλεσε εύστοχα από τα έντεκα βήματα και έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα της Αραδίππου, γράφοντας το 2-3.

Ακολούθως ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε εκ νέου με τους γηπεδούχους να επιζητούν ξανά την ισοφάριση και να κερδίζουν δύο ακόμα πέναλτι, ένα στο 66′ και ένα στο 74′.

Οι Μαλφλουρί και Μάατσι όμως, αντίστοιχα, δεν κατάφεραν να νικήσουν Αραμπατζή και δοκάρια και έτσι το σκορ έμεινε στο 2-3 υπέρ του Ερμή.

Η ομάδα της Αραδίππου μέχρι το τέλος έκανε σωστή διαχείριση των υπέρ της δεδομένων και πήρε ακόμα τρεις πολύτιμούς βαθμούς.

Re-play

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι.

3′ Ευκαιρία για τον Ερμή!

Έγινε η λάθος συννενόηση στην περιοχή της Αλκής, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν σωστά οι «φτεροπόδαροι».

5′ Σουτ από τον Ντουβεντρού από μακριά, η μπάλα στα σώματα και απομακρύνεται.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή!

Έγινε το λάθος από τους γηπεδούχους, ο Μοντέιρο το εκμεταλλεύτηκε έκανε το πλασέ, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πάρντο.

ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκαν συντηρητικά οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με την Αλκή να ακολουθεί το 4-2-3-1 κα τον Ερμή το 4-3-3. Ο Ερμής ψάχνει για το λάθος του αντιπάλου και αυτό έγινε δύο φορές, χωρίς όμως να το εκμεταλλευτεί σωστά.

10′ Γυριστό σουτ από τον Μοντέιρο, η μπάλα άουτ.

14′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Ερμή!

O Tαραλίδης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μοντέιρο, πηδά πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

19′ Ζητά πέναλτι ο Ερμής μετά από πτώση του Κωνσταντίνου εντός περιοχής. Ο τηλεοπτικός φακός δεν δικαιώνει τον διαιτητή που δεν έδωσε τίποτα.

21′ Σουτ από τον Γκλομπάρντ, άουτ η μπάλα.

24′ ΔΟΚΑΡΙ για την Αλκή!

Ο Πιεράτσι μετά από ωραίο συνδυασμό εντός περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ και σημάδεψε το δοκάρι, με τον Ντουβεντρού στην συνέχεια να μην μπορεί να πάρει από καλή θέση το ριμπάουντ.

28′ ΔΙΑΚΟΠΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

30′ Ο αγώνας έχει διακοπή λόγω προβλήματος με το ηλεκτρικό ρεύμα και έτσι οι ποδοσφαιριστές κάνουν προπόνηση μεταξύ τους.

36′ Eπαναρχίζει η αναμέτρηση, άνοιξαν ξανά οι προβολείς.

39′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Αλκή σε ανατροπή του Μπάουμαν από τον Ντουβεντρού

40′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την Αλκή!

Ο Πιεράτσι εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

45’+1′ ΓΚΟΛ! 1-2 για τον Ερμή!

Ο Τσούμου με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μαρτίνιουκ δίνει εκ νέου προβάδισμα για την ομάδα της Αραδίππου.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46′ ΓΚΟΛ! 2-2 για την Αλκή!

Το παιχνίδι στα ίσια φέρνει ο Τικρουτζιά που έφυγε πίσω από την άμυνα του Ερμή και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Αραμπατζή.

50′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Μπάουμαν, μέσα ο Πούνας.

56′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ερμή, μετά από τράβηγμα πάνω στον Τσούμου εντός περιοχής.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Εκγομό.

57′ ΓΚΟΛ! 2-3 για τον Ερμή!

Ο Αρτάμπε εκτέλεσε εύστοχα από τα έντεκα βήματα και έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα της Αραδίππου.

64′ Διπλή αλλαγή για την Αλκή. Έξω ο Εγκομό, μέσα ο Χαραλάμπους. Έξω ο Μπιλάλ, μέσα ο Μάατσι.

66′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Αλκή, ο Ντουβεντρού ανατρέπεται από τον Τσίνα εντός περιοχής.

67′ Εκτελεί από τα έντεκα βήματα ο Μαλφλουρί και αποκρούει σε κόρνερ ο Αραμπατζής!

74′ Νέο ΠΕΝΑΛΤΙ στο παιχνίδι για την Αλκή! Ο Ψάλτης γκρέμισε τον Ντουβεντρού εντός περιοχής και δέχεται την κίτρινη κάρτα.

75′ Εκτελεί ο Μάατσι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

80′ Kίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Μάατσι.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Ντουβεντρού, Ενγκομό (63΄ Μάατσι), Χαρής, Τικρουτζιά, Λοϊζίδης, Πιεράτσι (78΄ Μανώλη), Μαλφλουρί, Μπιλάλ (63΄ Χαραλάμπους), Ντιακιτέ, Γκλομπάρ

Στον πάγκο:  Κινόνες, Στρατηλάτης, Θεοχάρους, Φραγκέσκου, Ανδρέου, Φαμπρίτσιο, Ψύχας

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Τσούμου (73΄ Ψάλτης), Κωνσταντίνου, Αρτάμπε, Τσίνα, Νταμτσέφσκι (84΄ Ιμερέγκοφ), Μπάουμαν (50΄ Πούνας), Μοντέιρο, Κυπριανού

Στον πάγκο: Παναγή, Κέζος, Λίλλης, Λύτρας, Τζούνιορ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57′ Εγκομό, 80′ Χαραλάμπους / 75′ Ψάλτης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 40′ Πιεράτσι (πεν.), 46′ Τικρουτζιά / 14′ Ταραλίδης, 45’+1′ Τσούμου, 57′ Αρτάμπε (πεν.)