Κύπελλο Νέων U19: Αναβαθμισμένη η φετινή διοργάνωση

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Την Τετάρτη 11 Απριλίου θα συνεχιστεί η αγωνιστική δράση του Κυπέλλου Νέων U19 Α’, Β’, Γ’ Κατηγορίας που μετά τις αλλαγές του περασμένου καλοκαιριού αποτελεί συνέχεια της διοργάνωσης κάτω των 21 ετών.
Το σκηνικό με τις ομάδες που συνεχίζουν στη φετινή διοργάνωση ξεκαθάρισε μέσα από τη διεξαγωγή της δεύτερης φάσης όπου είχαμε συναρπαστικούς αγώνες.
Εντός Απριλίου θα έχουμε αγώνες της προημιτελικής φάσης, ακολουθεί ημιτελική φάση και ο τελικός είναι προγραμματισμένος να γίνει τον ερχόμενο Μάϊο.
Στους 31 αγώνες της πρώτης και δεύτερης προκριματικής φάσης ο απολογισμός κατέγραψε 134 συνολικά τέρματα. Ένας αγώνας κρίθηκε στην παράταση (ΑΕΚ – Σαλαμίνα) και ένας αγώνας στη διαδικασία των πέναλτι (ΑΕΛΑπόλλωνας).
Η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών που κατέκτησε τον τίτλο στο Πρωτάθλημα Νέων Β’ Κατηγορίας, σε δύο προκριματικές φάσεις απέκλεισε ισάριθμες ομάδες που αγωνίζονται στο Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας, την Ομόνοια Αραδίππου και τον Εθνικό Άχνας.
Ο Ευδώρας Σιλβέστρος που αγωνίζεται στον Απόλλωνα προηγείται στην κατάταξη των σκόρερ με έξι τέρματα τα οποία πέτυχε στο διπλό αγώνα εναντίον της ΕΝΑΔ και ένα στη δεύτερη φάση εναντίον της ΑΕΛ. Ακολουθεί με τέσσερα τέρματα ο Στέφανος Μιχαήλ του Άρη.
Η μέχρι τώρα διαδρομή της διοργάνωσης:
 
Πρώτη φάση (διπλοί αγώνες)
ΕΝΠ – Αγία Νάπα…1-1 και 3-2
Νέα ΣαλαμίναΟλυμπιακός Λευκωσίας…2-3 και 4-1
ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου – Εθνικός Άχνας…0-8 και 0-4
ΑΕΚ Λάρνακας – Πάφος…2-1 και 3-3
Ομόνοια Αραδίππου – Καρμιώτισσα…3-4 και 2-2
Χαλκάνορας – ΘΟΪ Λακατάμιας…1-2 και 0-5
ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς – Απόλλων Λεμεσού…2-8 και 0-9
ΑΕΛΔόξα Κατωκοπιάς…7-0 και 5-1
Εθνικός Λατσιών – Ερμής Αραδίππου…0-0 και 1-3
Ομόνοια Λευκωσίας – ΑΣΙΛ Λύσης…2-0 και 1-0
ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΑΠΟΕΛ…0-2 και 1-1
Ανόρθωση – ΑΕΖ Ζακακίου…1-2 και 3-0
Άρης – Αναγέννηση Δερύνειας…6-2 και 6-3
Δεύτερη φάση (μονοί αγώνες)
ΑΕΛΑπόλλωνας…1-1 (2-3 πέναλτι)
 Άρης – ΘΟΪ Λακατάμιας…3-1
 ΑΕΚ Λάρνακας – Νέα Σαλαμίνα…0-0 (1-0 παράταση)
 Εθνικός Άχνας – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών…0-2
Τυχερές της κλήρωσης η Ε.Ν. Παραλιμνίου, η Ομόνοια Λευκωσίας και ο Ερμής Αραδίππου που προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση χωρίς αγώνα.
Συνολικά στη διοργάνωση συνεχίζουν πέντε ομάδες που συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα Νέων Α’ Κατηγορίας και τρεις που συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα Νέων Β’ Κατηγορίας, η Ένωση, η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και ο Ερμής Αραδίππου.
Το αυριανό πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης:
Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Ομόνοια Λευκωσίας

Απόλλωνας – ΕΝ Παραλιμνίου
ΑΠΟΕΛΕρμής Αραδίππου
*Όλοι οι αγώνες θα αρχίσουν στις 14:30.
Όπως ήδη ανακοινώθηκε, η κλήρωση της ημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 13 Απριλίου στις 13:00 στα γραφεία της Ομοσπονδίας. Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης είναι μονοί.
Πηγή: cfa.com.cy

ΒΕΤ ΟΝ ALFA : Παίξε τώρα και ONLINE με 100% Bonus κατάθεσης μέχρι €100 Ευρώ