ΑΠΟΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 2-2: Μοιράστηκαν τις εντυπώσεις – Ο ΑΠΟΕΛ στους «4» του κυπέλλου (pics&vid)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 1.000.000€ εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Στρατηγική πρόκριση πήρε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα που διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα με 3-0 στον επαναληπτικό του ΓΣΠ.

Οι πρωταθλητές εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 με τους ερυθρόλευκους της Αμμοχώστου, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο β’ μέρος του αγώνα.

Αποκλείστηκε μαχόμενη μέχρι και το τελευταίο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα που λίγο έλειψε να αποδράσει με το διπλό από το γήπεδο της πρωτεύουσας.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φτάνει στο 10′ στο 1-0 με τον Ντε Καμάργκο.

Ο 34χρονος Βραζιλιάνος φορ των γαλαζοκιτρίνων στην πρώτη ευκαιρία που βρήκε μετά από όμορφη μπαλιά του Λάγο άνοιξε το σκορ με γυριστή κεφαλιά στην περιοχή και ανέβασε τον δείκτη του συνολικού σκορ στο 4-0, σφραγίζοντας οριστικά την πρόκριση τους στα ημιτελικά.

Παρά την εξέλιξη αυτή ο ΑΠΟΕΛ δεν έμεινε κλειστός στο καβούκι του και επιζήτησε να πετύχει περισσότερα γκολ, παίζοντας ανοικτό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Στο 14′ και στο 28′ η ομάδα της Λευκωσίας φλέρταρε με το 2-0 σημαδεύοντας δύο φορές το οριζόντιο δοκάρι του Κίρεφ, μετά από πλασέ του Ποτέ και κεφαλιά του Ντε Καμάργκο, αντίστοιχα,

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού ο Κυπριανού μέσα από την περιοχή στο 16′ έπιασε ένα άστοχο πλασέ, στην μοναδική μεγάλη ευκαιρία τους.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τυπικής διαδικασίας ήταν το β’ μέρους του αγώνα αφού δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί από τους φιλοξενούμενους το μεγάλο προβάδισμα που πήρε ο ΑΠΟΕΛ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε με την πάροδο του χρόνου, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι μεσαίας γραμμής και να ψάχνουν για το λάθος του αντιπάλου και την αντεπίθεση.

Κάπως έτσι στο 57′ η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στην ισοφάριση μετά από όμορφη σέντρα του Παπαδόπουλου και καρφωτό σουτ του Μακρίεφ που σημείωσε το 1-1.

Ακολούθως η συντήρηση δυνάμεων από μέρους του ΑΠΟΕΛ και οι αλλαγές από τον Γιώργο Δώνη έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ανέβουν και να πετύχουν το 1-2 στο 82′ μετά από εκτέλεση πέναλτυ από τον Κυπριανού.

Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τον Ντελατόρε να απαντά στο 89′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάλαι και να κάνει το τελικό 2-2.

***Σκορ πρώτου αγώνα 3-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ***.

Replay

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι.

6′ Επέλαση του Σαλάι από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, στρώνει στον Ποτέ, δεν προλαβαίνει ο τελευταίος.

10′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά μετά από όμορφη μπαλιά του Λάγο γράφει το 1-0 για τους γηπεδούχους, ανεβάσει τον δείκτη του συνολικού σκορ στο 4-0 και σφραγίζει την πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ στα ημιτελικά.

14′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από δυνατό πλασέ του Ποτέ η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, για να αστοχήσει στην επαναφορά από κοντά ο Ντελατόρε.

15′ Σουτ-κανονιά από τον Φαρίας, αποκρούει με υπερένταση ο Κίρεφ.

16′ Πρώτη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα!

Πλασέ από τον Κυπριανού εντός περιοχής του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

22′ Σουτ από τον Λάγο, μαζεύει ο Κίρεφ.

26′ Πολύ καλή μπαλιά από τον Παπαδόπουλο, στον Μακρίεφ, σε θέση οφσάιντ ο τελευταίος.

28′ Νέο ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ!

Σέντρα από τον Σαλάι, η κεφαλιά από τον Ντε Καμάργκο, η μπάλα ξανά στο οριζόντιο δοκάρι του Κίρεφ.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Μιντίκκη.

40′ ΑΠΟΕΛΝέα Σαλαμίνα πάντα στο 1-0.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Αλλαγή στο ημίχρονο για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Πόλιανετς, μέσα ο Ρέινολντς.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

51′ Σουτ από τον Ντε Καμάργκο, αποκρούει με τα πόδια ο Κίρεφ.

57′ ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει σε 1-1 η Νέα Σαλαμίνα!

Καρφωτό σουτ από τον Μακρίεφ μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου που στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

58′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Νταμάχου, μέσα ο Νικόλα.

60′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Ποτέ, μέσα ο Αλωνεύτης. Έξω ο Φαρίας, μέσα ο Στυλιανίδης.

63′ Μακρινό σουτ από τον Ρέινολντ, άουτ η μπάλα.

66′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

66′ Εκτελεί απευθείας ο Αλωνεύτης, η κεφαλιά από τον Ντελατόρε, μαζεύει ο Κίρεφ.

68′ Σουτ από τον Ορ, άουτ η μπάλα.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Σαλάι.

81′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Νέα Σαλαμίνα!

Ο Βούρος μάρκαρε αντικανονικά τον Ντιάγκο εντός περιοχής.

82′ ΓΚΟΛ! 1-2 και ανατροπή για τη Νέα Σαλαμίνα!

Από τα 11 βήματα ο Κυπριανού νικά τον Γκουτίνιο και πετυγχαίνει την ανατροπή. Συνολικά όμως το σκορ είναι 4-2 υπέρ του ΑΠΟΕΛ και έτσι οι γηπεδούχοι προκρίνονται άνετα.

88′ ΑΠΟΕΛΝέα Σαλαμίνα στο 1-2.

89′ ΓΚΟΛ! 2-2 για τον ΑΠΟΕΛ!

Με κεφαλιά ο Ντελατόρε μετά από σέντρα του Σαλάι, φέρνει το παιχνίδι ξανά στα ίσα. Συνολικό σκορ 5-2 για τους γαλαζοκίτρινους.

90′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ Μεγάλη απόκρουση από τον Γκουτίνο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιάγκο.