Πάφος FC-Ερμής 0-1: Αραδιππιώτικο διπλό στην Πάφο (vid)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 1.000.000€ εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Την 10η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε o Eρμής που επικράτησε εκτός έδρας με 0-1 της  Πάφος FC και μείωσε τη διαφορά από τν 1η θέση του δεύτερου γκρουπ στο -4. Σκόρερ για τους «φτεροπόδαρους» ο Αρτάμπε στο 57′.

Του Τάσου Θεοδώρου

*Φώτο αρχείου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε μεγαλύτερη διάθεση για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια η Πάφος FC προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι πιέζοντας ψηλά τους «φτεροπόδαρους» και κλείνοντας τους χώρους.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0 και να ζητούν εκατέρωθεν από ένα πέναλτι.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο, με τον ρυθμό του παιχνιδιού ανεβασμένο και την ομάδα της Αραδίππου να ελέγχει τις κινήσεις.

Το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους τελικά στο 57′ μετά από κεφαλιά του Αρτάμπε, ενώ προηγουμένως στο 49′ οι γηπεδούχοι ζητησαν εκ νέου πέναλτι.

Μετά το 1-0 ο Ερμής έπαιξε συντηρητικό ποδόσφαιρο και επιχείρησε να διαχειριστεί σωστά τα υπέρ του δεδομένα κάτι που πέτυχε παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι.

Replay

***Moνόλεπτος σιγή εις μνήμη του απεβιώσαντα προέδρου της ΚΟΠ, Κωστάκης Κουτσοκούμνη…***

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Δυνατό σουτ από τον Αρτάμπε, η μπάλα άουτ.

7′ Κόρνερ για τον Ερμή, χωρίς αποτέλεσμα.

13′ Κάθετη μπαλια του Μπρουλς προς τον Μπεριγκό, προλαβαίνει ο Αραμπατζής.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή!

Ο Εμεγκάρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκουλόν, επιχείρησε να τριμπλάρει τον Κόπριβετς, αλλά δεν τα κατάφερε.

17′ Zήτησε πέναλτι ο Ερμής μετά από κεφαλιά του Ταραλίδη στην περιοχή της Πάφος FC και ανατροπή του από τον Κόπριβετς. Τίποτα λέει ο διαιτητής, αν και στο replay φαίνετια ότι θα μπορούσε να υποδείξει παράβαση.

22′ Kίτρινη κάρτα στον Φυλακτού.

29′ Ζητά πέναλτι η Πάφος FC μετά από παρέμβαση του Μπάουμαν, ωστόσο ο τηλεοπτικός φακός δικαιώνει την απόφαση του διαιτητή να μην υποδείξει παράβαση.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Μοντέιρο.

40′ Πάφος FC-Ερμής πάντα στο 0-0.

45’+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή!

Φάτσα ο Εμεγκάρα με τον Κόπριβετς μετά από λάθος του Γκουλόν, ο πορτιέρο των γηπεδούχων λέει «όχι» στο πλασέ του πρώτου.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Αλλαγή για την Πάφος FC στο ημίχρονο. Έξω ο Γιάντζα, μέσα ο Γιαγκουδάκης.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

49′ Ζητά ξανά πέναλτι η Πάφος FC μετά από χέρι του Τσίνα εντός περιοχής των φιλοξενούμενων. Από το replay φαίνεται ότι υπήρχε παράβαση.

50′ Σουτ του Μπάουμαν, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

53′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Εξω ο Μπερινγκό, μέσα ο Ντεούλ.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Κόπριβετς.

57′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Ερμή!

Με κεφαλιά ο Αρτάμπε ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Αραδίππου.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάουμαν.

67′ Πλασέ στην κίνηση από Ρόγκουλιτς, άουτ η μπάλα.

70′ Άστοχο σουτ από Εμεγκάρα.

71′ Ενέργεια του Κομπανί, παραχωρεί κόρνερ ο Αραμπατζής.

79′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Μαρίνιουκ, μέσα ο Κωνσταντίνου.

84′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Τσούμου, μέσα ο Θεοδώρου.

85′ Πάφος FC-Ερμής πάντα στο 0-1.

88′ ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφος FC!

O Ρόγκουλιτς με δυνατό σουτ τραντάζει την συμβολή των δοκαριών.

90’+3′ Nέο σουτ από Ρόγκουλιτς, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

90’+3′ Σουτ από τον Αρτάμπε, ελάχιστα άουτ η μπάλα.