Μια νίκη .. μακριά από την 3η θέση

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3  (22-25, 19-25,21-25)
Μια νίκη μακριά από την 3η θέση βρίσκεται η Νέα Σαλαμίνα. Μέσα στο «Θεμιστόκλειο» οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη επί της Ανόρθωσης με 0-3 σετ και πλέον θέλουν να τελειώσουν τη σειρά και να κατακτήσουν την 3η θέση στο «Σπύρος Κυπριαανού» στον επόμενο αγώνα.

Η Ανόρθωση δεν παρουσιάστηκε σε καλή κατάσταση και πλέον βρέθηκε δυο νίκες πίσω. Στόχος να κάνει ένα μπρέικ στο «Σπύρος Κυπριανού» εάν θέλει να ελπίζει.

Από εκεί που έμεινε … συνέχισε η Νέα Σαλαμίνα στα Βαρωσιώτικα ντέρμπι που θα κρίνουν την 3η θέση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο σετ κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της Ανόρθωσης και αφού εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη της «Μεγάλης Κυρίας» κέρδισαν με 22-25 σε 33 λεπτά ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη αισθητά και πήρε το προβάδισμα για να κερδίσει 19-25 και να διευρύνει σε 0-2 το υπέρ της σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και στο τρίτο σετ το οποίο εξασφάλισαν με 21-25 και ταυτόχρονα τον αγώνα με 0-3 σετ. Η Ανόρθωση πάλεψε, αλλά δεν είχε λύσεις για να κερδίσει το σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μοντόγια, Σπύρου, Κνέζεβιτς,  Σοόενσεν, Μπελχαρίνι, Κολάς – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.. Αλλαγές: Στρουγκάρεβιτς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Μπλάνκο, Κορνιένκο,Ζηκάκης, Γεωργίου ,Βανέγκας – Λίμπερο: Βαρνάβα.  –

Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Σιαπάνης.

Πολύ κοντά στην 5η θέση

ΘΕΣΕΙΣ 5-6
«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (25-19, 23-25,25-14, 26-24)
Παίζοντας καλό βόλεϊ το ΑΠΟΕΛ υπέταξε την Pokka ΑΕ Καραβά στο «Λευκόθεο» με 3-1 ασετ και πέτυχε την τρίτη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων». Πλέον η ομάδα του Μέλκα χρειάζεται άλλη μια για να κατακτήσει την 5η θέση. Η Pokka ΑΕ Καραβά θα επιδιώξει στη Λεμεσό να πετύχει μια νίκη για να μπει ξανά στο κόλπο.
Η αποχή δεν έδειξε να επηρεάζει το ΑΠΟΕΛ που στο πρώτο σετ έπαιξε καλύτερα από την Pokka ΑΕ Καραβά και όταν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ κέρδισε σε 24 λεπτά 25-19 γράφοντας το1-0 στα σετ.

Mε την πάροδο του χρόνου η Pokka ΑΕ Καραβά ανέβασε την απόδοσή της και αυτό φάνηκε στο δεύτερο σετ. Μετά από ένα ωραίο σετ, αφού και οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν καλή απόδοση,  οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν με 23-25 σε 30 λεπτά και ισοφάρισαν τον αγώνα σε 1-1.

«Γαλαζοκίτρινο» βάφτηκε το τρίτο σετ. Η ομάδα του Μέλκα έπαιξε ωραίο βόλεϊ, πήρε διαφορά στο σκορ και «καθάρισε» εύκολα το σετ με 25-14 σε 25 λεπτά.

Το τέταρτο σετ επιφύλασσε συγκινήσεις ς με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις, αλλά το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 26-24 σε 31 λεπτά και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Μίτιτς, Κυπριανού, Γ. Χρυσοστόμου, Λούνα, Βερίσιμο,Παμπακάς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Φαρχάν.

Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ): Θεοδούλου,Γκαρσία, Ράμμα, Καρακατσάνης, Ντιγκρουαρένκο, Χατζηφιλίππου – Λίμπερο: Καλαφάτης. – Αλλαγές: Παναγιωτίδης.