Οθέλλος-Απόλλωνας 1-0: Προβάδισμα με Φοφανά! (pics&video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή όμως ο Οθέλλος ήταν αποτελεσματικός και με δράστη τον Φοφανά στο 8’1 πήρε την νίκη με 1-0 στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στο πλαίσιο της Β’ φάσης  του κυπέλλου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας μπήκε στον αγώνα με γνώμονα να επιβληθεί όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του. Οι Γαλάζιοι της Λεμεσού επιδίωξαν να σκοράρουν νωρίς με τον Ζελάγια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 7’ να κάνει την προβολή και τον Κυριάκου να διώχνει την μπάλα προ της γραμμής. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο όμως όταν δημιουργήθηκαν οι συνθήκες απείλησαν με το στοιχείο του αιφνιδιασμού.

Στο 27’ ο Χατζηγιαννακού με ατομική ενέργεια ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και επιχείρησε το σουτ, με τον Κίσσα να εξουδετερώνει σε κόρνερ στην σημαντικότερη ευκαιρία του Οθέλλου στο πρώτο ημίχρονο. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου καθώς οι προσπάθειες του Απόλλωνα κυρίως από στημένες φάσεις δεν καρποφόρησαν.

Στην πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ο Κούλλη Κυριάκου έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά στην περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ στο 47’.

Ο Απόλλωνας κυνήγησε το γκολ με οργανωμένες προσπάθειες όμως η δυστοκία στην τελική προσπάθεια στέρησε από την ομάδα της Λεμεσού που το… πλήρωσε καθώς «εφαρμόστηκε» ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που λέει ότι όταν  δεν βάζεις γκολ θα το δεχθείς…

Στο 81′ ο Φοφανά αξιοποίησε ασυνεννοησία των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα στην μεσαία γραμμή και βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Με δράση τον Φοφανά ο Οθέλλος κυνήγησε το δεύτερο γκολ όμως καθυστέρησε στην περιοχή του Απόλλωνα, έστρωσε την μπάλα στον Κατσή που σούταρε πάνω σε σώμα αμυντικού.

Το 1-0 παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Οθέλλο να εξασφαλίζει ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Re Play:

7΄Εκτέλεση κόρνερ για τον Απόλλωνα, πλασέ από τον Ζελάγια ο Κυριάκου απομάκρυνε πριν τη γραμμή.
14′ Αντεπίθεση με τον Χατζηγιαννακού, τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί του Απόλλωνα, κόρνερ
18′ Κεφαλιά του Μάρκοβιτς από κόρνερ κατέληξε άουτ.
19′ Πλασέ από τον Ζελάγια σε ανισορροπία μετά από σέντρα του Ντα Σίλβα, άουτ
27′ Ο Χατζηγιαννακού με ατομική ενέργεια μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, εξουδετερώνει σε κόρνερ ο Κίσσας
40′ Άστοχο σουτ από τον Μαρκόφσκι, άουτ
Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου μέρους
47′ Σουτ από τον Κούλλη Κυριάκου από διαγώνια θέση αριστερά στην περιοχή, άουτ
53′ Σουτ από τον Πιτιά, άουτ
58′ Αδύναμο σουτ από τον Μάρκοβιτς, μαζεύει ο Τζιακουρής
60′ Σουτ από τον Ζελάγια από αριστερά, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα…
67′ Σέντρα Γιάκολις, κεφαλιά Ζελάγια, άουτ
71′ Κοντινή κεφαλιά του Σκέμπρι απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Τζιακουρής.
81′ ΓΚΟΛ 1-0 ο Φοφανά εκμεταλλεύεται λάθος αμυντικών του Απόλλωνα περνά τον Κίσσα και ανοίγει το σκορ!
83′ Σουτ από τον Μαγκλίρσα από διαγώνια θέση, άουτ
86′ Σουτ από τον Σκέμπρι, μαζεύει ο Τζιακουρής
90′ Σουτ από τον Κατσή, πάνω σε αμυντικό η μπάλα
Τέλος αγώνα

Οθέλλος: Τζιακουρής Δ., Γαβριήλ, Κυριάκου Κ., Βασιλείου, Χατζηγιαννακού, Πιτσιλλίδης (55΄ Αλτομοπέλι) Κούλης Κυριάκου, Μαρκόφσκι, Κατσής, Εμανουήλ (78΄ Χριστοφή), Ριάντζελο(66΄ Φοφανά)
Απόλλωνας: Κίσσας, Ρομπέρζ, Στυλιανού(74′ Σαρδινέρο), Σκέμπρι, Πίττας(Γιάκολις 62′), Πιτιάν, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Άλαν, Ντα Σίλβα(Mάγκλιτσα 69′), Ζελάγια
Κίτρινες: Kυριάκου / Ντα Σίλβα

18:00 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΑΠΟΛΛΩΝ Λεμεσού
Στάδιο: ΑΝΤ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τίγρης Μανώλης