Ομόνοια-Δόξα 2-3: Η πρόκριση θα παιχτεί στο Μακάρειο (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Η Δόξα κατάφερε να φύγει με διπλό στο ΓΣΠ απέναντι στην Ομόνοια βάζοντας τρία τέρματα (2-3) και έτσι η πρόκριση θα παιχτεί στο Μακάρειο. Ο Κιφουετί άνοιξε το σκορ στο 40′, ενώ στο 55′ ο Ματ έκανε το 1-1. Στο 63′ και στο 82′ οι Λουίς Κάρλος και Ναρ έκαναν το 1-3 ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85′ με τον Ματ  Ντάρμπισαϊρ να σκοράρει  από την άσπρη βούλα.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φάση για την Ομόνοια αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Μαργκάσα από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Ένα λεπτό αργότερα όμως η Δόξα απάντησε με μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λουίς Κάρλος βρέθηκε απέναντι από τον Χριστοδούλου αλλά το σουτ του αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα των πρασίνων.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα χωρίς όμως να μπορέσουν να φτιάξουν την μεγάλη φάση. Στο 40’ οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Ροντρίγκεζ, έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Κιφουετί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για το τριφύλλι αφού πέρασαν  στο γήπεδο οι Χριστοφή και Κανού, και εκτός έμειναν οι Κιπιάνι και Αντόνια. Στο 53’ οι πράσινοι έχασαν ευκαιρία με τον Καντέ να κάνει το δυνατό σουτ αλλά ο Χατζηφραγκίσκου απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντάρμπισαϊρ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σοάρες.

Άμεση ήταν όμως η απάντηση της Δόξας, η οποία πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 61′ όταν ο Λουίς Κάρλος βγήκε φάτσα με τον Χριστοδούλου και έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε αλλά στην επαναφορά η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Κάρλος και πήγε στα δίκτυα. Ένα λεπτό μετά το συγκρότημα του Πέτεφ πήγε να απαντήσει αλλά ο Χατζηφραγκίσκου απόκρουσε την κεφαλιά του Λόπες.

Στο 75’ η Ομόνοια έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν μετά από σέντρα του Χριστοφή ο Λόπες έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά το τριφύλλι έχασε νέα ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ ο Κανού έπιασε την κεφαλιά με τον Χατζηφραγκίσκου να αποκρούει ασταθώς με τον Ματ να κάνει νέα κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά η Δόξα έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 83′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίκολι ο Ναρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η ομάδα του Πέτεφ απάντησε άμεσα αφού στο 85′ ο Ματ Ντάρμπισαϊρ έκανε το 2-3 από το σημείο του πέναλτι. Το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος μετά από μαρκάρισμα του Πίκολι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ομόνοια προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει την μεγάλη φάση, πέραν από ένα σουτ του Χριστοφή στο 89′ ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πέτεφ για διαμαρτυρίες.

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον, Καντέ, Μαργκάσα, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Σοάρες (66′ Σόλομον), Τζαρσίνιο (46′ Χριστοφή), Κιπιάνι (46′ Κανού), Λόπες, Ντάρμπισαϊαρ

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Πουτζιουρής, Άδωνη, Γουίλσον, Μουκτάρης, Κιφουετί (74′ Ναρ), Κάρλος, Πίκολι, Παπαφώτης (79′ Μπα), Ασαμόα, Ροντρίγκες (64′ Ζατλ)

Live:

90′ Τέλος αγώνα.

89′ Σουτ του Χριστοφή ο Χατζηφραγκίσκου αποκρούει.

86′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Ο Ματ εκτελεί εύστοχα και κάνει το 2-3.

86′ Πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Πίκολι στον Ντασμπισάιαρ.

83′ ΓΚΟΛ για την Δόξα και 1-3. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίκολι ο Ναρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

79′ Ο Μπα στη θέση του Παπαφώτη

78′ Κεφαλιά του Λόπες, έξω.

76′ Νέο δοκάρι για την Ομόνοια όταν μετά από κόρνερ ο Κανού έκανε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Χατζηφραγκίσκου να αποκρούσει, και στη συνέχεια ο Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

75′ Δοκάρι για την Ομόνοια μετά από κεφαλιά του Λόπες.

74′ Ο Ναρχ στη θέση του Κιφουετί

65′ Άλεξ Σοάρες εκτός, Σόλομον εντός.

62′ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λόπες να κάνει την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Χατζηφραγκίσκου απέκρουσε.

3.255 τα εισιτήρια του αγώνα.

61′ ΓΚΟΛ για την Δόξα και 1-2. Ο Λουίς Κάρλος στο βγήκε φάτσα με τον Χριστοδούλου και έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσεαλλά στην επαναφορά η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Κάρλος και πήγε στα δίκτυα.

55′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 1-1. Mετά από εκτέλεση φάουλ του Σοάρες, ο Ματ Ντάρμπισαϊρ με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

53′ Σουτ του Καντέ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χατζηφραγκίσκου.

46′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια με τους Χριστοφή και Κανού να μπαίνουν στο γήπεδο και τους Αντόνια και Κιπιάνι να μένουν εκτός.

46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου.

45′ Tέλος ημιχρόνου.

40′ ΓΚΟΛ για την Δόξα και 0-1. Ο Ροντρίγκεζ, έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Κιφουετί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

38′ Σουτ του Λόπες, έξω.

33′ Έπεσε αισθητά ο ρυθμός του αγώνα και δεν υπάρχουν φάσεις.

8′ Σουτ από τον Άλεξ Σοάρες, έξω.

3′ Μεγάλη ευκαριία για την Δόξα με τον Λουίς Κάρλος να κάνει το σουτ από καλή θέση αλλά ο Χριστοδούλου απέκρουσε σε κόρνερ.

2′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Μαργκάσα αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

1′ Έναρξη αγώνα.

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Ζαϊλσον,Καντέ, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Άλεξ Σοάρες, Μαργκάσα, Τζαρζίνιο, Κιπιάνι, Λόπες, Ντάρμπισαϊρ

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Πουτζιουρής, Άδωνη, Γουίλσον, Μουκτάρης, Κιφουετί, Κάρλος, Πίκολι, Παπαφώτης, Ασαμόα, Ροντρίγκες

17:00 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας vs ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς
Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Νικολαϊδης Χρίστος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης