Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα 3-3: Γκολάρες, ματσάρα και «Χ» στο Μακάρειο (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Ολυμπιακός και Νέα Σαλαμίνα στον πρώτο αγώνα για την β’ φάση του κυπέλλου.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου πήραν δύο φορές κεφάλι στο σκορ για να ισοφαρίσουν άλλες τόσες οι μαυροπράσινοι της Λευκωσίας.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ δυνατά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου δεν άργησαν να φτάσουν στο γκολ, αφού μόλις στο 8′ της αναμέτρησης με κοντινό πλασέ το Μακρίεφ έκαναν το 0-1.

Το γκολ αυτό έδωσε θετική ψυχολογία στους ερυθρόλεκους που δεν κρύφτηκαν στο καβούκι τους, συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και στο 33′ έφτασαν στο 0-2 με ασύλλυπητο σουτ του Πόλιανετς.

Στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός φανερά επηρεασμένος από το αποτέλεσμα δεν μπόρεσε να πάρει βήματα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσει ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ακριβώς αντίθετη ήταν η εικόνα με την έναρξη του β΄μέρους, με τον Ολυμπιακό μέσα σε ένα δίλεπτο, στο 50′ και στο 52′ με δύο δυνατά σουτ του Τριμπό έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Αυτή η εξέλιξη ανάτρεψε άρδην τα δεδομένα του αγώνα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι επανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτό ποδόσφαιρο με την Νέα Σαλαμίνα να εκμεταλλεύται κάποια κενά των γηπεδούχων και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με γκολ του Καρλάο στο 87′ με απεθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, σημειώνοντας το 3-3 με τον Μιγκελίτο στο 90′ της αναμέτρησης.

Replay

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Σουτ από τον Μακρίεφ, ασταθής απόκρουση από τον Κωνσταντίνου, κεφαλιά από τον Πόλιανετς, άστοχη.

5′ Ανάποδο σουτ από τον Τόρες, άστοχο.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Τόρες.

8′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Μακρίεφ με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τους ερυθρόλευκους.

15′ Κεφαλιά από τον Τόρες, η κόντρα και κόρνερ.

19′ Σουτ από τον Τριμπό, κοντράρει η μπάλα.

21′ Ο Πόλιανετς πιάνει το σουτ μετά από προσωπική ενέργεια, άστοχο.

23′ Κεφαλιά από τον Χριστοφίδη, στην αγκαλιά του Κίρεφ η μπάλα.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο.

31′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πολίτσι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

33′ ΓΚΟΛ! 0-2 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Πανέμορφο γκολ από τον Πόλιανετς που με ένα ασύλληπτο σουτ γράφει το 0-2.

35′  O Koρέια την μπαλιά, πάει για την κεφαλιά ο Μακρίεφ σε ένα χώρο που διώχνει ο Ζιαμπάρης.

40′ ΟλυμπιακόςΝέα Σαλαμίνα πάντα στο 0-2.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

50′ ΓΚΟΛ! 1-2 για τον Ολυμπιακό!

Με δυνατό σουτ ο Τριμπό μειώνει για τους γηπεδούχους.

52′ ΓΚΟΛ! 2-2 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός!

Χτυπά ξανά με δυνατό σουτ ο Τριμπό έξω από την παριοχή και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφίδη.

64′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Μετά από μπαλιά του Σεργίου, ο Μακρίεφ εντελώς μόνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

70′ Σουτ από τον Τιάγκο, η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.

71′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Μακρίεφ, μέσα ο Καρλάο.

71′ Κεφαλιά από τον Κούσουλο, μεγάλη απόκρουση από τον Κωνσταντίνου.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Καρώ.

74′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Πολίτσι, μέσα ο Κάστρο

77′ Κεφαλιά από τον Χριστοφίδη, πάνω από την εστία του Κίρεφ η μπάλα.

78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Τόρες, μέσα ο Καπαρτής.

80′ Δέκα λεπτά για το τέλος. ΟλυμπιακόςΝέα Σαλαμίνα 2-2.

85′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Πολυκάρπου, μέσα ο Σωτηρίου.

87′ ΓΚΟΛ! 2-3 για την Νέα Σαλαμίνα!

Απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καρλάο, η μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μιχαήλ και 2-3!

90′ ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει σε 3-3 ο Ολυμπιακός!

Σέντρα από τον Τριμπό, κεφαλιά από τον Μιγκελίτο και ο Ολυμπιακός φέρνει το παιχνίδι στα ίσα!

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+5′ Kίτρινη κάρτα στον Μιντίκκη.