Άρης-ΑΕΚ 1-2: Διπλό-αγγαρεία και πρόκριση στην Λεμεσό (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Έχοντας ως ασπίδα το 4-0 του πρώτου αγώνα στην Λάρνακα, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-2 επί του Άρη στο Τσίρειο και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου.

Αν και πήρε πρώτος κεφάλι στο σκορ με τον Μαραγκουδάκη (27′) ο Άρης, στη συνέχεια η ΑΕΚ αντέδρασε και ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με Τριτσκόφσκι (32′) και Ρουσιά (82′) επιβεβαιώνοντας τη διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ισοζυγισμένο ήταν το πρώτο μέρος του αγώνα με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που πρώτη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και επέβαλε το δικό της ρυθμό.

Ωστόσο, η κατοχή της μπάλας ήταν ανούσια αφού ο Άρης ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν στο 27′ με κοντινό πλασέ ο Μαραγκουδάκης δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 1-0.

Άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων που στο 32′ με τον Τριτσκόφσκι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα μετά από άψογο συνδασμό με τον Τομάς.

Το 1-1 ανάγκασε τις δύο ομάδες να ανοικτούν και να παίξουν πιο γρήγορο ποδόσφαιρο, με την λήξη του ημιχρόνου να τις βρίσκει στο ισόπαλο αποτέλεσμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη και πιο απειλητική.

Οι κιτρινοπράσινοι έψαξαν για το δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 82′ με κοντινή προβολή του Ρουσιά.

Ο Άρης έχοντας αποδεχτεί τον αποκλεισμό, χαμήλωσε ρυθμό και περίμενε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Replay

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι.

8′ Δυνατό σουτ του Τομάς μετά από μπαλιά του Νέλσον, η μπάλα μόλις άουτ.

14′ Φάουλ για την ΑΕΚ από αριστερά σε καλό σημείο.

15′ Εκτελεί ο Λαμπάν, η κόντρα, το σουτ του Τομάς στην επαναφορά και κόρνερ για τους κιτρινοπράσινους.

16′ Χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ της ΑΕΚ.

17′ Κεφαλιά από τον Μαραγκουδάκη, άουτ η μπάλα.

20′ To γύρισμα του Σοριά στον Τομάς, όμορφο πλασέ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι, ο Μιχαήλ όμως παραχωρεί κόρνερ.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Πάγκαλο.

27′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Άρη!

Με κοντινό πλασέ ο Μαραγκουδάκης μετά από γύρισμα του Ευσταθίου, ανοίγει το σκορ.

32′ ΓΚΟΛ! 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΚ!

Άμεση απάντηση από την ΑΕΚ με τους Τριτσκόφσκι και Τομάς να συνδυάζονται άψογα και τον πρώτο με πλασέ να γράφει το 1-1.

35′ Σουτ μακρινό από τον Κάσες, αποκρούει ο Μιχαήλ.

42′ Γύρισμα του Αντωνιάδη εντός περιοχής, άστοχο.

44′ Σουτ από τον Τριτσκόφσι, καμία ανυσηχία για τον τερματοφύλακα του Άρη

Τέλος Α΄Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγή για τον Άρη στο ημίχρονο. Έξω ο Ταπόκο, μέσα ο Μαλεκκίδης.

Έναρξη β’ μέρους.

48′ Κόρνερ για τον Άρη, χωρίς αποτέλεσμα.

50′ Πολύ σκληρό φάουλ του Πάγκαλου στον Αντωνιάδη.

56′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Ενγκολό, μέσα ο Φράγκος.

63′ Εκτέλεση φάουλ από τον Φράγκου, η κεφαλιά από τον Ντρομπάροφ, άουτ η μπάλα.

65′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Πάγκαλος, μέσα ο Κύπρου.

67′ Ωραίο σουτ από τον Τομάς, άουτ η μπάλα.

68′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γιάννου, μέσα ο Ρουσιάς.

70′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τριτσκόφσκι, μέσα ο Μαλόκου.

79′ Δυνατό σουτ από τον Μαλόκου, η μπάλα άουτ.

82′ ΓΚΟΛ! 1-2 για την ΑΕΚ!

Ανατρέπει το σκορ η ΑΕΚ με τον Ρουσιά να κάνει το 1-2 με κοντινή προβολή μετά από ασταθή απόκρουση του Μιχαήλ.

83′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τομάς, Μέσα ο Παναγίδης.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.