ΑΕΚ-Άρης 4-0: Απλά και όμορφα, με το ένα πόδι στους «8» (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες τις φετινές εμφανίσεις η ΑΕΚ σκόρπισε στους… τέσσερις ανέμους τον Άρη για την β’ φάση του κυπέλλου και έκανε ένα αποφασιστικό άλμα πρόκρισης στην φάση των «8» της διοργάνωσης.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η ομάδα της Λάρνακας με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο επιβλήθηκε επί της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», ενώ σημάδεψε τέσσερις φορές τα δοκάρια του Νεόφυτου Μιχαήλ.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι η οποία επέβαλε τον δικό της ρυθμό και εξέφρασε από νωρίς τις απειλητικές της διαθέσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας «φλέρταρε» με το 1-0 με τον Μοϊσόφ να σημαδεύει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ μόλις στο 5′ της αναμέτρησης.

Χέφελ και Νέλσον ανέβασαν τον δείκτη των ευκαιριών στις τρεις στο 9′ και στο 10′ του αγώνα σχεδόν από το ίδιο σημείο, ο ένας με κεφαλιά και ο άλλος πιάνοντας ένα άτσαλο σουτ.

Στη συνέχεια οι κιτρινοπράσινοι ανέβασαν τον ρυθμό του παιχνδιού τους και πίεσαν περισσότερο την αμυντική γραμμή της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Με διεμβολίσμους από τα δύο άκρα η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να βρει χώρους και δεν άργησε να βρει την μεγάλη της ευκαιρία για να γράψει το 1-0.

Στο 20′ ο Ευσταθίου ανέτρεψε τον Τέτε εντός περιοχής και ο Φλοριάν από τα 11 βήματα δεν χαρίστηκε δίνοντας με ψύχραιμο σουτ το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Άρης έδειξε να αδυνατεί να αντιδράσει και να πάρει βήματα στο γήπεδο και αυτό έδωσε εκ νέου ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιάκεθ, οι οποίοι έφτασαν στο 2-0 στο 28′ με κεφαλιά του Καταλά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το 2-0 έδωσε νέο αέρα στις κινήσεις των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν συμβιβάστηκαν και έψαξαν και για τρίτο γκολ, με την πιο μεγάλη ευκαιρία για να καταγράφεται στο 30′ όταν κάθετη μπαλιά κατέληξε στον Φλοριάν που στο τετ-α-τετ με τον Μιχαήλ, τσίμπησε την μπάλα, στέλνοντας την στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε σε κάποιο βαθμό με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο ημίχρονο με το δίκαιο 2-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πεσμένο τον ρυθμό του αγώνα ξεκίνησε το β’ ημίχρονο, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να έχει την υπεροχή και να ψάχνει για το τρίτο γκολ.

Στο 49′ ένα σουτ του Χέφελ δεν ανησύχησε τον Μιχαήλ, για να απαντήσει στο 51′ με παρόμοιο τρόπο ο Ταπόκο, χωρίς να ανησυχήσει τον Γιωργαλλίδη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και με την τακτική των πλαγιοκοπήσεων κέρδισαν στο 53′ ένα φάουλ σε καλό σημείο εκτός περιοχής.

Την παράβαση ανέλαβε να εκτελέσει ο Φλοριάν, με τον Γάλλο να πιάνει ένα δυνατό σουτ, την μπάλα να κοντράρει στο ανθρώπινο τοίχος των ποδοσφαιριστών του Άρη και να καταλήγει στα δίκτυα του Μιχαήλ γράφοντας το 3-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τέτε έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες για να γράψει το 4-0, όταν από θέσεις βολής από αριστερά ήταν άστοχος, για να βάλει όμως ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες του Άρη ο Ρουσιάς στο 61′.

Ο διεθνής επιθετικός των κιτρινοπράσινων στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Τα τελευταία λεπτά είχαν τυπικό χαρακτήρα με την ΑΕΚ να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να διαχειρίζεται σωστά το υπέρ της προβάδισμα.

Replay

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά.

3′ Εκτελεί ο Νέλσον, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μιχαήλ στο πρώτο δοκάρι.

4′ Παρέμβαση από τον Παχίπη και νέο κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά.

5′ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ!

Με κεφαλιά ο Μοϊσόφ από το ύψος της περιοχής μετά από σέντρα του Χέφελ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ, για να καταγράψει έτσι την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο παιχνίδι.

7′ Φάουλ για την ΑΕΚ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, φέρνει αρκετό κόσμο στα καρέ του Άρη.

9′ Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Χέφελ μετά από σέντρα του Αντωνιάδη από τα αριστερά πιάνει τη κεφαλιά κοντά στο δεύτερο δοκάρι και υποχρεώνει σε σωτήριο μάζεμα τον Μιχαήλ.

10′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Δεν καταφέρνει ο Νέλσον να πιάσει το σουτ εντός περιοχής μετά από γύρισμα από τα αριστερά από τον Τέτε και στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

16′ Σουτ μακρινό από τον Τρουγιόλς, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

18′ Πολύ άστοχο σουτ του Χέφελ εκτός περιοχής.

20′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ!

Ανατροπή του Τέτε από τον Ευσταθίου στην περιοχή και μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πάρει κεφάλι στο σκορ.

22′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ!

Εκτελεί ψύχραιμα ο Φλοριάν και στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νεόφυτου Μιχαήλ.

25′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο έξω από την μεγάλη περιοχή του Άρη.

26′ Απευθείας εκτέλεση από τον Χέφελ, κανένα πρόβλημα για τον Μιχαήλ που μαζεύει εύκολα την μπάλα.

28′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά.

28′ ΓΚΟΛ! 2-0 για την ΑΕΚ!

Πηδάει πιο ψηλά από όλους ο Καταλά στην εκτέλεση κόρνερ του Χέφελ και με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και δίνει στους γηπεδούχους ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

30′ Νέο ΔΟΚΑΡΙ και σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Πήρε την κάθετη μπαλιά ο Φλοριάν και στο τετ-α-τετ με τον Μιχαήλ, τσίμπησε την μπάλα, στέλνοντας την στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Δέκα λεπτά πριν το 45λεπτο η ΑΕΚ παραμένει η κυρίαρχος του παιχνιδιού, έχοντας κλείσει τον Άρη στα καρέ του και ψάχνει και για τρίτο γκολ.

38′ Νέα προϋπόθεση για την ΑΕΚ!

Mετά από σουτ του Χέφελ η μπάλα κοντράρει στην πλάτη του Φλοριάν και περνά ελάχιστα άουτ.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

48′ Σουτ από τον Τομάς, η μπάλα άουτ.

49′ Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Χέφελ μπαίνει στην περιοχή κάνει το σουτ, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Μιχαήλ.

51′ Ευκαιρία για τον Άρη!

Ο Ταπόκο από αριστερά πιάνει ένα χλιαρό σουτ, μαζεύει ο Γιωργαλλίδης.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Μαμμίδη.

53′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο, ένα πόδι έξω από την μεγάλη περιοχή.

54′ ΓΚΟΛ! 3-0 για την ΑΕΚ!

Mετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φλοριάν, η μπάλα κοντράρει στο ανθρώπινο τοίχος των ποδοσφαιριστών του Άρη και καταλήγει στα δίκτυα του Μιχαήλ.

58′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Από θέση βολής εντός περιοχής ο Τέτε πιάνει ένα άτσαλο σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

60′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

61′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Ιονίτα, μέσα ο Μαραγκουδάκης,

61‘ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Φλοριάν, μέσα ο Ρουσιάς.

61′ ΓΚΟΛ! 4-0 για την ΑΕΚ!

Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Ρουσιάς ανεβάζει από κοντά τον δείκτη του σκορ στο 4-0, αφού πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή.

64′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τομάς, μέσα ο Σορία.

65′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη.

65′ Ο Εγγλέζου εκτελεί απευθείας, η μπάλα ψηλά άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ:  25 λεπτά πριν το 90λεπτο όλα έχουν κριθεί με την ΑΕΚ να παίρνει ένα ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην βάση των «8» του κυπέλλου.

69′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Εγγλέζου που καταχειροκροτείται από τον κόσμο της ΑΕΚ, μέσα ο Αζίζ.

70′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Παναγή, μέσα ο Γιούσεφ.

70′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τέτε, μέσα ο Μαλόκου.

76′ Κεφαλιά από τον Μαραγκουδάκη η μπάλα άουτ.

80′ ΑΕΚΆρης πάντα στο 4-0.

82′ Νέο ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ!

Ήταν η μπαλιά από αριστερά που κατέληξε στον Ρουσιά, με τον τελευταίο προ κενής εστίας να στέλνει με ένα άγγιγμα της μπάλας στο οριζόντιο δοκάρι.

ΣΧΟΛΙΟ: Αυτό ήταν το τρίτο δοκάρι στο παιχνίδι για την ΑΕΚ, η οποία δεν ζορίζεται καθώς όλα έχουν κριθεί.

85′ Σέντρα από τον Ρουσιά, η μπάλα στον Σορία που πιάνει το σουτ, η μπάλα άουτ.

Tέλος του αγώνα.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Νέλσον, Χέφελ, Κάσες, Τομάς (64′ Σορία), Τέτε (70′ Μαλόκου), Φλοριάν (61΄ Ρουσιάς)

Στον πάγκο: Πάμπλο, Σόρια, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Μουρίγιο, Λαμπάν, Μαλόκου, Παναγίδης, Ρουσιάς

ΑΡΗΣ: Μιχαήλ, Ευσταθίου, Παχίπης, Μαμμίδης, Ε. Κυριάκου, Παναγή (70′ Γιούσεφ), Α. Κυριάκου, Ταποκό, Εγγλέζου (69′ Αζίζ), Ιονίτα (61′ Μαραγκουδάκης), Πάγκαλος

Στον πάγκο: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Φράγκος, Μαραγκουδάκης, Μαλεκκίδης, Τρομπάροφ, Αζίζ, Κούσας, Δημοσθένους, Γιούσεφ, Ράντου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καϊλης Πανίκος

*Αυτός είναι ο πρώτος αγώνας της φάσης των «16» του κυπέλλου ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη.

**Η μοναδική ομάδα που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στην φάση των «8» είναι η Ανόρθωση.

***Τα υπόλοιπα ζευγάρια της φάσης των «16»: ΠΑΕΕΚ-Καρμιώτισσα (5-1), ΕρμήςΑΠΟΕΛ (0-2) , ΕΝΠ-Πάφος FC (3-2), Oθέλλ0ς-Απόλλων, ΟλυμπιακόςΝέα Σαλαμίνα, ΟμόνοιαΔόξα.

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Ιμανόλ Ιδιάκεθ:”Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς, θέλαμε να πάρουμε προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι και να κρατήσουμε το μηδέν παθητικό. Τα πετύχαμε και τα δύο. Ευχαριστώ τους φιλάθλους για την στήριξή τους”.

Νίκος Παναγιώτου:”Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο θέλαμε να έχουμε μια καλή παρουσία απέναντι σε μια καλή ομάδα, ξέροντας την δυσκολία του αγώνα. Αυτό που έχει σημασία είναι να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ“.