Αγία Νάπα-Ανόρθωση 1 – 1: Τα χρειάστηκε μα προκρίθηκε η «Μεγάλη Κυρία»

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Ισόπαλες εξήλθαν Ανόρθωση και ΑΟΑΝ στον επαναληπτικό του κυπέλλου, με τη «Μεγάλη Κυρία» αν και τα χρειάστηκε στο τέλος, να παίρνει την πρόκριση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Του Μάριου Μυλωνά

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν σε πέναλτι του Ντουγκλάο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Ομάρ στις καθυστερήσεις.

Εικόνα του αγώνα

Δυνατά μπήκε η Ανόρθωση στο παιχνίδι, προκειμένου να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την ευχέρεια να ηρεμήσει από το εύθραστο 3-2. Παρά τα αναγνωριστικά των πρώτων λεπτών, η Ανόρθωση κατάφερε και έφτιαξε ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ και είχε δύο δοκάρια.

Στο 13′ μετά από συρτή σέντρα του Αράζ, ο Καμαρά με προβολή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ δύο λεπτά αργότερα η σέντρα σου του Αράζ, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παναγιώτου. Α

πό εκεί και πέρα η ΑΟΑΝ κατάφερε και κράτησε μακριά τους επιθετικούς της Ανόρθωσης, οι οποίοι αρκέστηκαν στην κατοχή της μπάλας  ήταν όμως αρκετά φλύαροι, δίχως να πατήσουν στα τετράγωνα των γηπεδούχων και να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Από πλευρά της ΑΟΑΝ, η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 40′ όταν ο Ομάρ βγήκε μόνος από αριστερά, όμως δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του όπως θα ήθελε.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε και ουσιαστική διαφορά από εκέινη στο πρώτο. Η Ανόρθωση ήταν το αφεντικό στην κατοχή της μπάλας και ήταν κάπως πιο απειλητική σε σχέση με το πρώτο, δίχως όμως να ασκήσει ουσιαστική πίεση στην ΑΟΑΝ.

Μέχρι το 60′ η «Μεγάλη Κυρία», εκδήλωσε δύο τελικές, όμως η κεφαλιά του Καμαρά και του σουτ του Ζοάο κατέληξαν άουτ. Από την πλευρά της η ΑΟΑΝ, έφθασε κοντά στο γκολ δύο φορές.

Στο 54′ η μπάλα θα φθάσει στον Γιοκαρή, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του όπως θα ήθελε, ενώ στο 59′ κεφαλιά του Ομάρ από πολύ καλή θέση θα καταλήξει πάνω από τα δοκάρια του Αρούς.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 64′. Μία καλή επιθετική προσπάθεια της Ανόρθωσης, έφερε τον Αντρέ Άλβες που είχε περάσει προηγουμένως στον αγωνιστικό χώρο, σε τετ-α-τετ με τον Παναγιώτου.

Ο Βραζιλιάνος πάσαρε δεξιότερα στον Αράζ που επιχείρησε το σουτ με εξουδετερωμένο το τέρμα. Η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Στυλιανού που ήταν στη γραμμή τέρματος, με τον Θεουλή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον Στυλιανού.

Ο Ντουγκλάο ανέλαβε την εκτέλεση, σημειώνοντας το 0-1, σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν πιο χαλαρό, με την Ανόρθωση να έχει την μπάλα και εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική της υπεροχή, να δημιουργεί ορισμένες καλές ευκαιρίες δίχως όμως να καταφέρει να εδραιώσει το προβάδισμα της.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η ΑΟΑΝ κατάφερε να ισοφαρίσει την Ανόρθωση, μιας και μετά από λάθος απομάκρυνση από τον Αρούς, η μπάλα έφτασε στον Ομάρ που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και δίνοντας άλλο χρώμα εναπομείναντα λεπτά.

Replay:

Δίχως κάποια μεγάλη φάση το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

10′ Πρώτη τελική προσπάθεια για την Ανόρθωση, με τον Καρλίτος να μπαίνει στην περιοχή να επιχειρεί το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

12′ Ο Καμαρά με σουτ από τα 30 μέτρα, επιχειρεί να νικήσει τον Παναγιώτου με αυτό να αποκρούει ασταθώς.

13′ Δοκάρι για την Ανόρθωση! Μετά από παράλληλη συρτή σέντρα του Αράζ, ο Καμαρά με προβολή θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι.

15′ Νέο δοκάρι για την Ανόρθωση, με τον Αράζ από αριστερά να επιχειρεί τη σέντρα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Παναγιώτου.

Κίτρινη στον Καρλίτος

26′ Μακρινό σουτ από τον Ζοάο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

40′ Χαμένο τετ-α-τετ από την Αγίαν Νάπα, με τον Ομάρ να μην εκτελεί όπως θα ήθελε τον Αρούς.

Τέλος ημιχρόνου

50′ Κεφαλιά του Καμαρά, η μπάλα άουτ.

54′ Καλή προϋπόθεση για την ΑΟΑΝ, όμως ο Γιοκαρής δεν θα πάρει το σουτ όπως θα ήθελε.

57′ Σουτ του Ζοάο εντός της περιοχής, η μπάλα άουτ.

59′ Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΟΑΝ με τον Ομάρ, ο οποίος κατόπιν κόντρας σε σουτ του Μάρκου, επιχείρησε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Αρούς.

64′ Ο Άλβες θα μπει στην περιοχή, θα βρεθεί μόνος με τον Παναγιώτου θα στρώσει όμως την μπάλα στον Αράζ, ο οποίος θα επιχειρήσει το σουτ με τον Στυλιανού να ανακόπτει με χέρι λίγο πριν τη γραμμή τέρματος.

64′ Κόκκινη στον Στυλιανού της ΑΟΑΝ

65′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ντουγκλάο με πέναλτι θα γράψει το 0-1.

Ο Αρτυματάς θα περάσει στη θέση του Αράζ, με τον Κύπριο αμυντικό να παίρνει θέση στο δεξί άκρο της άμυνας.

74′ Ο Άλβες μόνος με τον Παναγιώτου, θα πλασάρει με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Αποχωρεί τραυματίας ο Αρτυματάς, με τον Πράνιτς να τον αντικαθιστά

90+1′ ΓΚΟΛ για την ΑΟΑΝ!  Ο Ομάρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης και με σουτ έγραψε το 1-1.