Δόξα-ΑΠΟΕΛ 0-8: Θρύλος από τα παλιά, άλωσε το Μακάρειο! (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Την 13η του φετινή νίκη πέτυχε απέναντι στην Δόξα ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε σε ρυθμούς προπόνησης με 0-8 επί της ομάδας του Λούκα Χατζηλούκα και πάτησε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Σκορ-ρεκόρ για του πρωταθλητές που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης δεν έπαψαν να επιζητούν το ένα γκολ μετά το άλλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιώργος Εφραίμ που πέτυχε χατ-τρικ. Διασυρμός για την Δόξα που έμεινε στην 7η θέση και στους 27 βαθμούς.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ιδανικά ξεκίνησε ο αγώνας στο Μακάρειο για τον ΑΠΟΕΛ, με τους πρωταθλητές να παίρνουν από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πετυγχαίνουν το 0-1 από τα ένδεκα βήματα στο 4′ με τον Μοράις μετά από ανατροπή του Ντε Καμάργκο από τον Πουτζιουρή.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν αρκέστηκε μόνο στο ένα γκολ και στη συνέχεια παρουσίασε ένα καταιγιστικό πρόσωπο σημειώνοντας άλλα τρία γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 14′ ο Ζαχίντ μετά από δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίκτυα με κοντινό πλασέ γράφοντας το 0-2.

Στο 26′ ο Νσουε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λάγο.

Στο 33′ ο Εφραίμ έγραψε το 0-4 με πανέμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Στο ενδιάμεσο η ομάδα της Λευκωσίας έχασε αρκετές ευκαιρίες για να καταγράψει με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το καλύτερο και πιο παραγωγικό 45λεπτο στη φετινή σεζόν.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Παρόμοιο σκηνικό, αλλά με χαμηλότερο ρυθμό στήθηκε και στο β’ μέρος του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να συνεχίζει να είναι καταιγιστικός και να έχει όρεξη για γκολ.

Χωρίς δυσκολία έφτασε στο 0-5 με τον Ντε Καμάργκο στο 51′ και στο 0-6 με τον Μακρή στο 57′.

Η έκταση του σκορ ήταν φυσιολογικό να σκοτώσει ψυχολογικά τους ποδοσφαιριστές της Δόξας οι οποίοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Άλλα δύο γκολ του Γιώργου Εφραίμ στο 59′ και στο 83′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-8 με το έργο του ΑΠΟΕΛ να φαίνεται πάρα πολύ εύκολο και τα τελευταία λεπτά να έχουν τυπικό χαρακτήρα.

Replay

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Ντε Καμάργκο ανατρέπεται στην περιοχή από τον Πουτζιουρή.

4′ Eκτελεί ο Μοράις και 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ!

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ που παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα για να πετύχει την 13η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα.

6′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Γκρεμσλ λέει «όχι» σε σουτ εντός περιοχής του Εφραίμ για να πλασάρει στην επαναφορά εκτός εστίας ο Ζαχίντ από κοντά.

8′ Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, χωρίς αποτέλεσμα.

11′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ πιάνει το σουτ από θέση βολής και υποχρεώνει σε μεγάλη απόκρουση την Γκρεμσλ.

14′ ΓΚΟΛ! 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ!

Πόσες ευκαιρίες να χάσει ο Ζαχίντ; Κάποτε θα έβαζε το γκολ. Αυτό πέτυχε μετά από νέα ασταθή απόκρουση του Γκρεμσλ με κοντινό πλασέ.

ΣΧΟΛΙΟ: Καθολική υπεροχή του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Οι πρωταθλητές μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδια, δημιούργησαν ευκαιρίες, πέτυχαν δύο γκολ, είναι επικίνδυνοι και φαίνεται να έχουν καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη.

21′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Δόξα!

Σουτ από τον Νγκουένε καταλήγει στην πλάγια στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πέρεθ.

26′ ΓΚΟΛ! 0-3 για τον ΑΠΟΕΛ!

Τριπλασιάζει τα τέρματα του ο ΑΠΟΕΛ με τον Νσουε να πιάνει την κεφαλιά από κοντά μετά από σέντρα του Λάγο και να κάνει το 0-3.

29′ Σουτ από τον Εφραίμ, η μπάλα άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Ένα ημίωρο ήταν αρκετό για τον ΑΠΟΕΛ για να καθαρίσει το παιχνίδι. Εντυπωσιακοί οι γαλαζοκίτρινοι, επαληθεύουν τον κανόνα των φαβορί, επιβεβαιώνουν την ποιότητα τους και την δυναμική τους.

33′ ΓΚΟΛ! 0-4 για τον ΑΠΟΕΛ!

Πανέμορφο γκολ από τον Εφραίμ που από το ύψος της περιοχής πιάνει ένα ασύλλυπτο σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Γκρεμσλ.

37′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Ντε Καμάργκο στο τετ-α-τετ με τον Γκρεμσλ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να μαζεύει την μπάλα.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Όλα έχουν κριθεί. ΔόξαΑΠΟΕΛ 0-4.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγή στο ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Σόουζα, μέσα ο Αλωνεύτης.

Αλλαγή στο ημίχρονο για την Δόξα. Έξω ο Πουτζιουρής, μέσα ο Ροντρίγκες.

Έναρξη β’ ημιχρόνου

48′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Δόξα, δύο μέτρα εκτός της περιοχής.

48′ Εκτελείται, με διπλη προσπάθεια ο Πέρεθ μαζεύει την μπάλα.

49′ Ευκαιρία για την Δόξα!

Στο τετ-α-τετ με τον Πέρεθ ο Νγκουένε δεν καταφέρνει να βγει νικητής.

51′ ΓΚΟΛ! 0-5 για τον ΑΠΟΕΛ!

Με κεφαλιά ο Ντε Καμάρκο ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-5 και βάζει το όνομα του στην λίστα των σκόρερ για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι.

56′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Βούρος, μέσα ο Μακρής.

57′ ΓΚΟΛ! 0-6 για τον ΑΠΟΕΛ!

Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Μακρής γράφει το 0-6 για τους γαλαζοκίτρινους

59′ ΓΚΟΛ! 0-7 για τον ΑΠΟΕΛ!

Δεύτερο προσωπικό γκολ από τον Εφραίμ που πήρε την πάσα-λοκκούμι από τον Μακρή και προ κενής εστίας έγραψε το 0-7.

61′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Ορ, μέσα ο Μπερτόλιο.

ΣΧΟΛΙΟ: Δεν χορταίνει ο ΑΠΟΕΛ από γκολ. Θέλει κι άλλα και το παιχνίδι έχει δρόμο ακόμα…

73′ Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ!

Εντυπωσιακό σουτ από τον Μπερτόλιο στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

75′ ΔόξαΑΠΟΕΛ πάντα στο 0-7.

77′ Kόρνερ για την Δόξα, χωρίς αποτέλεσμα.

78′ Kόρνερ για τον ΑΠΟΕ, περνάει ανεκμετάλλευτο.

79′ Διακοπή στο παιχνίδι, στο έδαφος ο Μακρής.

80′ Επαναρχίζει ο αγώνας.

83′ ΓΚΟΛ! 0-8 για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Εφραίμ συμπληρώνει χατ-τρικ μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Γκρεμσλ.

ΣΧΟΛΙΟ: Κανένα ίχνος λύπησης από τον ΑΠΟΕΛ προς την Δόξα, που διασύρει την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα…

Τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις:

ΔΟΞΑ (Λ.Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Πίκολι, Ιωάννου,  Νγκουένε, Πουτζιουρής (46΄ Ροντρίγκες), Κένιντι, Σισοκό, Παπαφώτης, Κιφουετί, Φ. Κυριάκου

Στον πάγκο: Μουκτάρης, Κάρλος, Ασαμόα, Ζατλ, Μαυραντώνης, Ροντρίγκες, Χατζηφραγκίσκου.

ΑΠΟΕΛ (Γ.Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Λάγο, Εφραίμ, Ντε Καμάργκο, Ορ (61΄ Μπερτόλιο), Ζαχίντ, Πολιάκοφ, Μοράις, Βούρος (56΄ Μακρής), Σόουζα (46΄ Αλωνεύτης)

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Παρακευάς, Ποτέ, Μπερτόλιο, Αλεξάνδρου, Αντωνίου, Φαρίας, Μερκής, Μακρής, Αλωνεύτης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: — / —

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: — / 4′ Μοράις, 14′ Ζαχίντ, 26′ Νσουε, 33′ , 59′, 83′ Εφραίμ, 51′ Ντε Καμάργκο, 57′ Μακρής