Απόλλων-Ανόρθωση 1-1: Σούπερ ντέρμπι χωρίς νικητή (pics&vids)!

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Τσίρειο Απόλλωνας και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που φέρνει την «Κυρία» στην τρίτη θέση και τους «γαλάζιους» στην τέταρτη. Προηγήθηκε η Ανόρθωση στο 12’ με τον Ντουγκλάο, ισοφάρισε ο Απόλλωνας στο 60’ με τον Παπουλή.

Η εικόνα του αγώνα

Δύο προβλήματα έγιναν γνωστά πριν τη σέντρα, με τον Ντα Σίλβα και τον Σισέ να μένουν εκτός αποστολής για Απόλλωνα και Ανόρθωση αντίστοιχα.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι, είχε την κατοχή και τον έλεγχο και δημιούργησε τις πρώτες φάσεις του αγώνα. Γιάκολις και Ζελάγια είχαν τις πρώτες καλές στιγμές στο δεκάλεπτο.

Ωστόσο η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε την ουσία και στο 12’ προηγήθηκε χάρη σε κόρνερ του Ράγιος που μετέτρεψε σε γκολ ο Ντουγκλάο με καρφωτή κεφαλιά.

Μάλιστα η «Κυρία» είχε κι άλλη καλή στιγμή στο 25’, όταν ο Άλαν έδιωξε σε κόρνερ προ του Βίκτορ που έβγαινε τετ-α-τετ.

Το γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου προκάλεσε σύγχυση στους γηπεδούχους που διατήρησαν την κατοχή, αλλά χρειάστηκαν σχεδόν ένα 20άλεπτο για να απειλήσουν.

Σε ένα τρίλεπτο, όμως, οι «γαλάζιοι» είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν: στο 30’ με τον Παπουλή και στο 32’ με τον Γιάκολις. Στο 43’ ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Βίκτορ και Ζελάγια με τον επιθετικό των «γαλάζιων» να πέφτει στην περιοχή σε φάση που φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

Με ευκαιρία της Ανόρθωσης (Καλό) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (46′). Και πάλι όμως ο Απόλλωνας ήταν αυτός που είχε την κατοχή και προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση. Και έφτασε στο 60′ με τον Παπουλή μετά από μία ακόμη ασίστ του Ζοάο Πέδρο.

Δύο λεπτά πριν την ισοφάριση η Ανόρθωση είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όταν ο Ζάντερ έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Ζοάο Βίκτορ.

Το γκολ έδωσε φτερά στον Απόλλωνα που έψαξε την απόλυτη ανατροπή. Και είχε τις ευκαιρίες για να την κάνει, αλλά ο Αρούς στο 72′ έκανε τρομερή επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Μάγκλιτσα, ενώ η κοντινή προβολή του Ζελάγια στο 76′ πέρασε μόλις άουτ. Στο 86′ ο Πράνιτς έσωσε πάνω στη γραμμή σουτ του Σκέμπρι!

Re-Play

4′ Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Απόλλωνα, η μπάλα φτάνει στον Γιάκολις, αλλά το σουτ του μπλοκάρει ο Αρούς.

10′ Σέντρα του Γιάκολις, κεφαλιά του Ζελάγια λίγο πάνω από το δοκάρι.

12′ ΓΚΟΛ! 0-1 η Ανόρθωση με κεφαλιά του Ντουγκλάο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος!

15′ Δεύτερο κόρνερ για την Ανόρθωση ξανά με τον Ράγιος, κεφαλιά του Σίλτενφελντ λίγο πάνω από το δοκάρι.

23′ Μακρινό σουτ του Άλαν, πάνω από την εστία.

25′ Πολύ καλή μπαλιά του Καλό στον Βίκτορ στην καρδιά της περιοχής, καθοριστική παρέμβαση του Άλαν σε κόρνερ.

25′ 64-36% η κατοχή για τον Απόλλωνα, 0-1 η Ανόρθωση.

30′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή, διώχνει σε κόρνερ ο Ντουγκλάο.

32′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Γιάκολις να πλασάρει εξ’ επαφής, διώχνει ο Αρούς.

33′ Δεν είναι δυνατό το μακρινό σουτ του Ζελάγια, μαζεύει ο Αρούς.

38′ Ο Καμαρά είναι στο έδαφος. Κίτρινη στον Καμαρά, αλλά και στον Παπουλή για διαμαρτυρία.

43′ Στο έδαφος ο Ζελάγια, διαμαρτυρίες για πέναλτι του Βίκτορ από τον Απόλλωνα, στραβοπάτημα του παίκτη θεωρεί ο Τράττος και το ματς συνεχίζεται. Φαίνεται να υπάρχει πέναλτι, αν και δεν είναι ξεκάθαρο το ριπλέι.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Καλό σουτ του Καλό εκτός περιοχής, λίγο πάνω από το δοκάρι.

54′ Καλή παράλληλη μπαλιά του Γιάκολις, κερδίζει κόρνερ.

58′ Κοντά στο 0-2 η Ανόρθωση με τον Ζοάο Βίκτορ, σώζει πάνω στη γραμμή ο Ζάντερ.

58′ Καλό σουτ του Καλό από κοντά, πάνω από το δοκάρι.

60′ ΓΚΟΛ! 1-1 ο Απόλλωνας με τον Παπουλή μετά από μπαλιά του Ζοάο Πέδρο!

71′ Καλό σουτ του Παπουλή εντός περιοχής, κοντράρει η μπάλα.

72′ Τετ-ατ-ετ ο Μάγκλιτσα με τον Αρούς, διώχνει ο γκολκίπερ της Ανόρθωσης! Εξαιρετική σέντρα του Πέδρο, με τη μία το πλασέ του Μάγκλιτσα, μεγάλη επέμβαση του Αρούς. Κλασική ευκαιρία.

76′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, κοντινή προβολή του Ζελάγια δίπλα από το δοκάρι!

86′ Σώζει ο Πράνιτς πάνω στη γραμμή σουτ του Σκέμπρι!

90′ Παράπονα από τον Απόλλωνα για πέναλτι στον Μάγκλιτσα.

5 λεπτά οι καθυστερήσεις.

94′ Σταματά επίθεση του Απόλλωνα με επιθετικό φάουλ του Μάγκλιτσα στον Αρούς, νέα παράπονα από τους γηπεδούχους.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ 1-1

Οι συνθέσεις:

Απόλλωνας: Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου (50′ Ζάντερ), Πέδρο, Άλαν, Άλεφ, Μαρτίνες (59′ Μάγκλιτσα), Γιάκολις, Ζελάγια, Παπουλής (72′ Σκέμπρι).
Ανόρθωση: Αρούς, Πράνιτς, Σιβού, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Οικονομίδης, Ράγιος (63′ Ματθαίου), Βίκτορ, Καλό (83′ Πηλέας), Αράζ (89′ Αρτυματάς), Καμαρά.

Κίτρινες: Βασιλείου, Παπουλής, Μάγκλιτσα / Ντουγκλάο, Καμαρά, Οικονομίδης (χάνει το επόμενο ματς), Καλό (χάνει το επόμενο ματς).