Εθνικός-Νέα Σαλαμίνα 0-3: Έβαψε κόκκινο το Δασάκι και έστειλε μήνυμα παραμονής (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Ό,τι ήθελε έκανε η Νέα Σαλαμίνα στο μεγάλο ντέρμπι για την υπόθεση του υποβιβασμού στο Δασάκι απέναντι στον Εθνικό.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Αμμοχώστου με δύο γκολ του Καρλάο (19′), (28′) και ένα του Πόλιανετς (88′) σημείωσαν την τρίτη φετινή τους νίκη και έφτασαν στους 15 βαθμούς.

Αγνώριστη η ομάδα της Άχνας, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο β’ μέρος, αλλά δεν τα κατάφερε και πλέον τα δεδομένα για την ίδια είναι πάρα πολύ άσχημα.

Του Τάσου Θεοδώρου

Εικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καταιγιστική ήταν η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος του αγώνα, με τους ερυθρόλευκους να δημιουργούν δέκα σοβαρές τελικές προσπάθειες για επίτευξη γκολ.

Οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Πουρσαϊτίδη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, απείλησαν στο 3′ και στο 9′ με τον Ντιάγκο με δύο σουτ την εστία του Μπογκατίνοφ.

Το σκορ άνοιξε στο 19′ ο Καρλάο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τιάγκο. Το 0-1 έδειξε να επηρεάζει αρνητικά του ποδοσφαιριστές του Εθνικού, οι οποίοι δεν κατάφεραν να συνέλθουν και να αντιδράσουν.

Οκτώ λεπτά αργότερα στο 27′ ο Καρλάο με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του ιδίου, αλλά και της ομάδας του δίνοντας σοβαρό προβάδισμα νίκης στη Νέα Σαλαμίνα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 30′ με τον Κιπιάνι να πιάνει ένα ωραίο σουτ και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Σοβαρή προύπόθεση απώλεσε και στο 36′ ο Κιπιάνι, ο οποίος από θέση βολής δεν μπόρεσε να κρατήσει τα βήματα του και να μειώσει στο σκορ.

Στο 37′ η Νέα Σαλαμίνα φλέρταρε με το 0-3 όταν σουτ του Παπαδόπουλου εκτός περιοχής κατέληξε στο οριζόντιο ροκάρι του Μπογκατίνοφ, αλλά και στο 40′ με κοντινή κεφαλιά του Καρλάο να καταλήγει άουτ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς κάποια σημαντική αλλαγή από τους δύο προπονητές ξεκίνησε το β’ ημίχρονο.

Ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του, έκλεισε τους διαδρόμους και επιχείρησε να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ωστόσο στα σουτ των Παπαγεωργίου στο 60′ και Ηλία στο 65′ η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στην ομάδα της Άχνας και έτσι παρέμεινε το 0-2.

Αυτό το σκορ επιχείρησε να διαφυλάξει η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας αναμένοντας την πάροδο του χρόνου και παίζοντας ένα συντηρητικό και κλειστό παιχνίδι.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να «σκοτώσουν» το παιχνίδι αν στο 70′ στην τριπλή τεράστια ευκαιρία που βρήκαν απέναντι στα καρέ του Μπογκατίνοφ οι Νταμάχου και Καρλάο ήταν εύστοχοι.

Τελικά το έπραξαν στο 88′ με τον Πόλιανετς να σημειώνει μετά από πάσα του Τιάγκο το 0-3.

LIVE

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Ντιάγκο στέλνει την μπάλα με δυνατό σουτ λίγο πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ.

8′ Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα από τα αριστερά.

9′ Νέα καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Ντιάγκο με νέο σουτ υποχρεώνει σε μεγάλη απόκρουση των Μπογκατίνοφ.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Αρέστη.

15′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Κάστρο, μέσα ο Χαραλάμπους.

19′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Με κεφαλιά ο Καρλάο ανοίγει το σκορ για τους ερυθρόλευκους μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Τιάγκο.

27′ ΓΚΟΛ! 0-2 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Κούσουλος πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές, έπιασε το δυνατό σουτ, ο Μπογκαντίνοφ δεν μπόρεσε να διώξει και ο Καρλάο που βρέθηκε κοντά σημείωσε το 0-2.

30′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό!

Η μπάλα μετά από ωραία κίνηση του Κιπιάνι και σουτ του ιδίου καταλήγει ελάχιστα άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Καθολική υπεροχή της Νέας Σαλαμίνας στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι για να πάρει το διπλό και με τα δύο γκολ που έχει πετύχει έχει «κλειδώσει» την τρίτη φετινή της νίκη.

35′ Κόρνερ για τον Εθνικό.

36′ Εκτελείται και χάνεται μια νέα ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Ιλουρίτζε να μην μπορεί από θέση βολής να κρατήσει τα βήματά του.

37′ ΔΟΚΑΡΙ!

Ο Παπαδόπουλος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής στέλνει την μπάλα στην οριζόντια δοκό του Μπογκαντίνοφ.

40′ Νέα ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Καρλάο με κεφαλιά από κοντά δεν καταφέρνει να γράψει το 0-3.

Tέλος Α’ Ημιχρόνου

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46′ Σκοράρει ξανά ο Καρλάο, ωστόσο υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

54′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Ιωάννου, μέσα ο Ηλία.

55′ Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα.

55′ Εκτελείται, το δυνατό σουτ από τον Ντιάγκο μαζεύει ο Μπογκαντίνοφ.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο.

60′ Σουτ από τον Παπαγεωργίου, η μπάλα στα σώματα.

65′ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό!

Μετά από ένα πολύ ωραίο τρίγωνο που έκαναν Χαραλάμπους-Παπαγεωργίου-Ηλία, ο τελευταίος έπιασε ένα ωραίο σουτ και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος ο Εθνικός στο β’ ημίχρονο, πήρε βήματα μπροστά και προσπαθεί να μειώσει στο σκορ. Ωστόσο για την ώρα πληρώνει την αστοχία του στα σουτ των ποδοσφαιριστών του.

70′ Τεράστια τριπλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Μιντίκκης από τα δεξιά έκανε την επέλαση, γύρισε στον Νταμάχου που έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε εξ επαφής, ο Καρλάο στην επαναφορά δεν βρήκε στόχο για να πιάσει ένα νέο σουτ λίγο αργότερα ο Νταμάχου και να υποχρεώνει τον πορτιέρο των γηπεδούχων σε απόκρουση και κόρνερ.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

75′ Εθνικός-Νέα Σαλαμίνα πάντα στο 0-2.

77′ Kίτρινη κάρτα στον Ρόγκατς.

78′ Ωραίο σουτ από τον Ελουντού, μαζεύει ο Μπογκαντίνοφ.

80′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Ιλουρίτζε, μέσα ο Ηλία.

82′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Παπαδόπουλος, μέσα ο Λεμέσιος.

87′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Ελουντού, μέσα ο Πόλιανετς.

88′ ΓΚΟΛ! 0-3 για την Νέα Σαλαμίνα και game-over!

Ο Πόλιανετς γράφει το 0-3 μετά από πάσα του Τιάγκο.