ΑΕΚ-Άρης 4-1: Θύμωσε, έκανε την ανατροπή και έπιασε κορυφή (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα με θριαμβευτικό τρόπο επανήλθε η ΑΕΚ που επικράτησε του Άρη με 4-1 στη Λάρνακα για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αν και πήρε πρώτος κεφάλι στο σκορ ο Άρης δεν κατάφερε να διατηρήσει τα υπέρ του δεδομένα, δέχθηκε την ισοφάριση και την ανατροπή και έμεινε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Χατ-τρικ για τον Φλοριάν Τολμές που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που πρώτη πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε την κατοχή της μπάλας.

Οι κιτρινοπράσινοι απείλησαν στο 2′ με σουτ του Λαμπάν να καταλήγει στην αγκαλιά του Νουρεντινόσκι και στο 4′ με σουτ του Λαρένα να φεύγει άουτ.

Ο Άρης πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε στο 5′ με τον Μαλεκκίδη από αριστερά να βρίσκει τον Πάγκο στην μικρή περιοχή, αλλά ο τελευταίος να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ όταν έκανε την προβολή προς το τέρμα του Πάμπλο.

Στο 16′ ο Ακοράν με ένα δυνατό μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, για να περάσει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έξω λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Η ΑΕΚ έδειχνε να δυσκολεύεται να διεμβολίσει την καλά στημένη αντίπαλη άμυνα και πλήρωσε στο 25′ την αδράνεια της δικής της όταν ο Μαλεκκίδης έφυγε από αριστερά μετά από λάθος του Σοριά, έδωσε στον Φράγκο που δεν είχε πρόβλημα από κοντά να ανοίξει το σκορ.

Το γκολ του Άρη έβαλε πίεση και νευρικότητα στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, οι οποίοι επιχείρησαν με κάθε τρόπο να απαντήσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 30′ η ομάδα της Λάρνακας φώναξε για πέναλτι για κράτημα του Κούσα στον Φλοριάν, με τον Γάλλο να απαντά με γκολ στο 44′ στέλνοντας την μπάλα με κεφαλιά στα δίκτυα μετά από σέντρα του Αντωνιάδη από αριστερά.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το παιχνίδι στο β’ μέρος με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να διεμβολίσει την αντίπαλη άμυνα και τον Άρη να κρατά ισορροπημένο τον αγώνα.

Η κατάσταση αυτή οδήγησε τους ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιάκεθ σε μια τακτική μακρινών σουτ, όπως έγινε στο 50′ με τον Φλοριάν να αστοχεί.

Στο 63′ ο Αντωνιάδης έδωσε στον Τομάς που έκανε την προβολή εντός μικρής περιοχής με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς το τέρμα και τελικά να φεύγει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια

Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαρένα, ο αρχηγός της ΑΕΚ, Καταλά, έφερε τα πάνω-κάτω διαμορφώνοντας με κεφαλιά το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Το γκολ της ΑΕΚ έδωσε νέα ψυχολογική ώθηση στους κιτρινοπράσινους που ανέκτισαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας ψάχνοντας και για τρίτο γκολ.

Αυτό το πέτυχαν στο 74′ με τον Φλοριάν να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Άρη και να σημειώνει με τσιμπητό πλασέ το 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ξανά ο Γάλλος στο 86′ όταν όλα πια είχαν κριθεί.

LIVE

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Λαμπάν με συρτό σουτ εκτός περιοχής στέλνει την μπάλα στν αγκαλιά του Νουρεντινόσκι.

4′ Δεύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Λαρένα δεν καταφέρνει να βρει στόχο αφού στέλνει την μπάλα μακριά άουτ.

5′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη!

Από αριστερά ο Μαλεκκίδης έκανε την σέντρα, βρήκε τον Πάγκαλο στην μικρή περιοχή που έκανε την προβολή, ωστόσο ο τελευταίος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Οι κιτρινοπράσινοι προσπαθούν να διεμβολίσουν την καλά στημένη άμυνα του Άρη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

16′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νουρεντινόσκι μετά από δυνατό μακρινό σουτ του Ακοράν.

18′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ακοράν, μέσα ο Χέφελ.

19′ Ο Ακοράν έδειχνε εδώ και ώρα να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, τελικά δεν τα κατάφερε και έτσι έγινε αλλαγή.

22′ Η μακρινή μπαλιά προς τον Φλοριάν, υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

23′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά.

23′ Εκτελεί ο Λαρένα, η κεφαλιά από τον Χέφελ, η μπάλα απομακρύνεται.

25′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Άρη!

Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Μαλεκκίδης έκλεψε, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, βρήκε τον Φράγκο, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Πάμπλο.

30‘ Ημίωρο στο παιχνίδι. ΑΕΚΆρης πάντα στο 0-1.

30′ Φωνάζει για πέναλτι η ΑΕΚ μετά από κράτημα του Κούσα στον Φλοριάν εντός περιοχής. Τίποτα λέει ο διαιτητής με τον τηλεοπτικό φακό να τον διαψεύδει.

31′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Σέντρα από τον Αντωνιάδη από αριστερά, βρίσκεται τον Τομάς στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο τελευταίος κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

35′ Φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά, φέρνει αρκετό κόσμο στην αντίπαλη περιοχή.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Παχίπη.

35′ Εκτελείται, διώχνουν οι του Άρη.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Μαλεκκίδη.

40′ Νέα ευκαιρία για τον Άρη!

Από δεξιά ο Φράγκος στην αντεπίθεση του Άρη έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Πάμπλο.

ΣΧΟΛΙΟ: Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, το παιχνίδι φαίνεται να είναι απόλυτα μοιρασμένο. Η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχτηκε ανοίχτηκε και έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να φεύγει εύκολα στην αντεπίθεση. Οι κιτρινοπράσινοι από την πλευρά τους δυσκολεύονται να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Νουρεντινόσκι.

44′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την ΑΕΚ!

O Φλοριάν με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής μετά από σέντρα του Αντωνιάδη από αριστερά, έστειλε την μπάλα στο αριστερό «Γ» του Νουρεντινόσκι φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

45+3′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστέρά, νέο κόρνερ παραχωρούν οι του Άρη.

45+3′ Εκτελείται το κόρνερ από δεξιά με τον Λαμπάν, πιο ψηλά από όλους ο Νουρεντινόσκι μαζεύει την μπάλα.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγή στο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Έξω ο Σοριά, μέσαο  Νέλσον.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

50′ Mεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Με κάθετη μπαλιά ο Τομάς βρήκε σε θέση βολής τον Φλοριάν με τον Γάλλο να πιάνει ένα δυνατό πλασέ με το αριστερό και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

53′ Κόρνερ για τον Άρη από αριστερά.

55′ Aλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μαλεκκίδης, μέσα ο Ράντου.

56′ Φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά, χωρίς αποτέλεσμα.

ΣΧΟΛΙΟ: Όσο περνά η ώρα φαίνεται η κούραση στα πόδια των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει σε κάποιο βαθμό, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται και στο β’ μέρος του αγώνα να απειλήσει ουσιαστικά τα καρέ του Άρη.

60′ ΑΕΚΆρης πάντα στο 1-1.

61′ Δυνατό σουτ από τον Χέφελ, πέφτει και αποκρούει ο Νουρεντινόσκι.

62′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Γιούσεφ, μέσα ο Ιονίτα.

63′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Από δεξιά ο Αντωνιάδης έδωσε στον Τομάς που έκανε την προβολή εντός μικρής περιοχής με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς το τέρμα και τελικά να φεύγει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια.

65‘ Φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά φέρνει αρκετό κόσμο στα καρέ του Άρη.

66′ Εκτελείται το φάουλ, χωρίς αποτέλεσμα.

65′ Κίτρινη κάρτα στον Ευσταθίου, που χάνει τον επόμενο αγώνα με τον Απόλλωνα.

67′ ΓΚΟΛ! 2-1 και ανατροπή για την ΑΕΚ!

Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Λαρένα, η μπάλα καταλήγει στο κεφάλι του Καταλά που με δύναμη έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Νουρεντινόσκι ανατρέποντας το σκορ.

72′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Χέφελ με πλασέ δεν κατάφερε από το ύψος της περιοχής να «κρεμάσει» τον Νουρεντινόσκι που έκανε μία ατυχή έξοδο.

74′ ΓΚΟΛ! 3-1 για την ΑΕΚ!

Μετά από κάθετη μπαλιά του Τομάς προς τον Φλοριάν, ο Γάλλος πέρασε τον Νουρεντινόσκι με τσιμπητό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, σφραγίζοντας τη νίκη των Λαρνακαίων.

77′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τομάς, μέσα ο Κάσες.

81′ Δυνατό σουτ από τον Φλοριάν από δεξιά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

85′ ΑΕΚΆρης 3-1.

86′ ΓΚΟΛ! 4-1 για την ΑΕΚ!

Διαστάσεις θριάμβου δίνει στην νίκη της ΑΕΚ ο Φλοριάν που κάνει το «χατ-τρικ» μετά από μπαλιά του Τέτε στην περιοχή και με προβολή νικά τον Νουρεντινόσκι.

89′ Κόρνερ για τον Άρη από αριστερά.

90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. Όλα έχουν κριθεί.