Η ΑΕΚ «άλωσε» το Λευκόθεο, 84-82 το ΑΠΟΕΛ! (pics)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ στο Λευκόθεο!

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία για τη 12η αγωνιστική, στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας, η ομάδα της Λάρνακας με ηγέτη τον εντυπωσιακό Γκίμπσον (31 πόντοι) και παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, επιβλήθηκε του ΑΠΟΕΛ με 84-82 κάνοντας έτσι, ένα σημαντικό βήμα πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Με 36-45 για την ΑΕΚ, έκλεισε το πρώτο μισό του ντέρμπι. Πιο εύστοχοι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο κομμάτι, πήραν το προβάδισμα με 16-22 στο σημείο αυτό. Όσο για τη 2η περίοδο, στο ξεκίνημα το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο και προσπέρασε με 33-30 πριν όμως η ΑΕΚ κάνει ένα 0-12 σερί, με το οποίο προσπέρασε με 33-42 και να προηγηθεί με 36-45 στο 20λεπτο.

Σταθερά μπροστά η ΑΕΚ σε όλη την 3η περίοδο, με το συν της να φθίνει και στους 10 πόντους, πριν το 58-66 που ήταν το σκορ στο 30`. Στο +16 (58-74) ανέβηκε η ΑΕΚ στην αρχή της 4ης περιόδου! Το ΑΠΟΕΛ πίεσε στη συνέχεια και αφού βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά και στο ριμπάουντ, έριξε αισθητά τη διαφορά (σε 71-76 στο 38`), αλλά αυτή έπεσε στους 2 στη λήξη του χρόνου.

Δεκάλεπτα: 16-22, 36-45, 58-66, 82-84.

ΑΠΟΕΛ (Α. Κωνσταντινίδης): Γκάρι 16 (1), Ιερωνυμίδης 3 (1), Μουρ 6, Μπέικερ 19 (2), Φιλτς 13, Φλέμιγκ 9 (1), Πηλαβάς, Κούνας 16 (2), Κασκίρης.

ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Ντάιρεν 19 (1), Σιζόπουλος 6, Κουμής, Ντάσιτς 14 (1), Γκίμπσον 31 (5), Παλάλας, Πέτροβιτς 12 (4), Πασιαλής, Παντελή 2.

ΒΕΤ ΟΝ ALFA: Παίξε τώρα και ONLINE με €5 Bonus εγγραφής χωρίς κατάθεση