Η Δόξα πήρε σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα και «ξεκόλλησε» από τη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το τέρμα ήρθε από αυτογκόλ του Μελίσσα στο 86’.
Οι στιγμές που «σημάδεψαν» το παιχνίδι εκτός από το γκολ, είναι τα δύο (σωστά) ακυρωθέν γκολ της Δόξας για οφσάιντ και τα τρία δοκάρια των γηπεδούχων με Μιγκελίτο, Ντουρμισάι και Γιάνγκα.
Πλέον, η Δόξα πάει στην 12η θέση και στους 18 βαθμούς και η Νέα Σαλαμίνα παραμένει στην 8η θέση με 37.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Γκουανίνι, Ντάτκοβιτς, Οφόρι, Μιγκελίτο, Καρλίτος (68′ Κουζμάνοβιτς), Κατσιάρης (46′ Μπεχαράνο), Φερνάντες, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι (58′ Γιάνγκα).
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Ντιακιτέ, Κορομά.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι (80′ Προβιδάκης), Αντωνιάδης, Πούριτς, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ., Αλσέους, Βελκόφσκι (80′ Χάνι), Ναμπί (73′ Σαντίκ), Ασάντε (87′ Φοφανά), Τρούγιτς.
Στον πάγκο: Κυριάκου Π., Τραιτσέφσκι, Λοϊζίδης, Αντενόν, Αντγουί, Μέσκα.

ΣΚΟΡΕΡ: 85΄Μελίσσας (αυτογκόλ)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεργίου, Γκουανίνι, Χριστοδούλου (προπ.)

Έναρξη αγώνα…
3′
Ο Ναμπί μετά από ωραία μπαλιά από αριστερά του Βελκόφσκι έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το τέρμα από τον Μενέλαο Αντωνίου για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR όπου βρίσκεται ο Marco Piccinini. Σωστή η απόφαση αφού στην αρχή της φάσης ο Αλσέους πήρε τη μπάλα από αντικανονική θέση.
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.9′
Έκανε το γύρισμα ο Ντουρμισάι, ατα χέρια του Αντωνίου η μπάλα.
11′ Ο Ασάντε βρέθηκε μόνος εντός περιοχής, δεν έκανε το πλασέ και έδωσε στον Τρούγιτς ο οποίος όμως από κοντά δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση.
17′ Ο Βελκόφσκι εντός περιοχής έκανε το πλασέ αλλά μάζεψε εύκολα ο Μελίσσας.
19′ Κίτρινη στον Σεργίου για τράβηγμα πάνω στον Τάντι.
25′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από το Νάρσινγκ, μόλις έξω η μπάλα.
26′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Νάρσινγκ έκανε τη σέντρα, ο Μιγκελίτο έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω.
37′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βελκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι, ο Αντωνιάδης ήταν μόνος αλλά η κεφαλιά του ήταν απογοητευτική και πέρασε πλάγια έξω.
39′ Πανομοιότυπη φάση ξανά για τη Δόξα όπως αυτή του 37′. Ξανά ο Αντωνιάδης όμως έκανε απελπιστικό πλασέ αυτή τη φορά με τη μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.
40′ Κίτρινη στον Γκουανίνι για μαρκάρισμα πάνω στον Αλσέους.
42′ Συνεχίζεται η πίεση από τους φιλοξενούμενους. Ωραία ενέργεια από τον Τρούγιτς ο οποίος έκανε το πλασέ από πλάγια θέση αλλά ο Μελίσσας με το πόδι έδιωξε σε κόρνερ.
43′ Ο Νάρσινγκ έκανε το γύρισμα αλλά ο Φερνάντες μόνος σε σχεδόν κενή εστία δεν πρόλαβε να κάνει το τελείωμα.
45′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′ Αλλαγή από Χριστοδούλου. Έξω ο Κατσιάρης, μέσα ο Μπεχαράνο.
47′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντουρμισάι ήταν μόνος μέσα στη μικρή περιοχή αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Δεύτερο στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους.
51′ Ο Τρούγιτς έφυγε από κανονική θέση απέναντι στον Μελίσσα αλλά ο Γκουανίνι σωτήρια με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.
52′ Κίτρινη στο προπονητή της Νέας Σαλαμίνας, Χριστόδουλο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.
53′ Ακυρώθηκε ξανά γκολ για τη Δόξα. Ο Τάντι μετά το γύρισμα του Ναμπί σκόραρε από κοντά αλλά από θέση οφσάιντ. Σωστή η απόφαση από τον Α’ βοηθό, Πέτρο Πέτρου.
58′ Δεύτερη κίνηση για Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Ντουρμισάι, μέσα ο Γιάνγκα.
62′ Επιχείρησε δύο σουτ εντός περιοχής η Δόξα με Ναμπί και Βελκόφσκι αλλά σταμάτησαν σε σώματα αμυντικών.
67′ Ο Νάρσινγκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη περιοχή, αλλά η απόφαση του ήταν λανθασμένη και η μπάλα κατέληξε στον Αντωνίου.
68′ Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Έξω ο Καρλίτος, μέσα ο Κουζμάνοβιτς.
72′ Συστημένη σέντρα του Νάρσινγκ, ο Κουζμάνοβιτς από κοντά έκανε τη κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.
73′ Πρώτη κίνηση από Πετράκη. Εκτός ο Ναμπί, εντός ο Σαντίκ.
78′ Κεφαλιά του Γκουανίνι, στα χέρια του Αντωνίου.
80′ Διπλή κίνηση για τη Δόξα. Έξω οι Τάντι και Βελκόφσκι, μέσα οι Χάνι και Προβιδάκης.
85′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ασάντε έκανε το πλασέ, ο Σαντίκ πρόλαβε και έκανε το γύρισμα με τον Γκουανίνι να προσπαθεί να διώξει, η μπάλα βρήκε στον Μελίσσα και κατέληξε στα δίχτυα.
86′
Τρίτο δοκάρι στον αγώνα για τη Νέα Σαλαμίνα. Αυτή τη φορά από κεφαλιά του Γιάνγκα.
87′ Αλλαγή για τη Δόξα. Εκτός ο Ασάντε, μέσα ο Φοφανά.
90′ Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+7′ Ο Αντωνίου έκανε σωτήρια επέμβαση μετά από το κοντινό πλασέ του Κουζμάνοβιτς.