Απόλλωνας-Ολυμπιακός 5-0: Κι άλλη… καταιγίδα στο Τσίρειο (vids&pics)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Καταιγιστικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Απόλλωνας, σκόρπισε τον Ολυμπιακό με το επιβλητικό 5-0 (2’ Γιούστε, 30’ πέν. Παπουλής, 36’, 48’ πέν. Ζελάγια, 54’ Ζοάο Πέδρο), σε ένα ματς που είχε και δοκάρια και ακυρωθέντα τέρματα! Με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 29’ λόγω αποβολής του Κάστρο.

Η εικόνα του αγώνα

Με έξι αλλαγές παρέταξε τον Απόλλωνα ο Σωφρόνης Αυγουστή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με την Ομόνοια. Πιτσιάν, Ζάντερ, Άλαν, Μαρτίνες, Σαρδινέρο και Παπουλής πήραν θέση στην 11άδα. Εκτός έμειναν Βασιλείου, Ρομπέρζ, Άλεφ, Άλεξ, Γιάκολις και Σκέμπρι.

Ο Απόλλωνας ήταν το φαβορί του αγώνα και φρόντισε να το δείξει από την αρχή. Μόλις στο 2′ προηγήθηκε με κεφαλιά του Γιούστε μετά από φάουλ του Ζοάο Πέδρο. Προσπάθησε για το δεύτερο γκολ στο δεκάλεπτο όταν είχε διπλή ευκαιρία με Παπουλή και Μαρτίνες, δίχως αποτέλεσμα.

Στο 22′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Παπουλή ως οφσάιντ, αλλά το 2-0 έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου. Και ήρθε στο 30′ με πέναλτι του Παπουλή που το κέρδισε κιόλας, καθώς σε πλασέ του ο Κάστρο απέκρουσε με το χέρι πάνω στη γραμμή. Αποβολή και πέναλτι η ορθή απόφαση του ρεφ, με τους “γαλάζιους” να φτάνουν στο 2-0.

Το παιχνίδι ήταν πλέον στα μέτρα του Απόλλωνα που έφτασε και σε τρίτο γκολ με κεφαλιά του Ζελάγια μετά από νέο στημένο του Ζοάο Πέδρο στο 36′ (κόρνερ). Ο Ζελάγια πέτυχε και δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 48′, πέναλτι που κέρδισε ο Μπεντόγια (4-0).

Το ματς είχε κριθεί, αλλά ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό. Δεν ξεχνούσε ίσως και την απώλεια που είχε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με τον Ολυμπιακό και δεν σταμάτησε να… πυροβολεί. Το 5-0 δεν έγινε στο 49′ όταν ο Αυλωνίτης απέτρεψε χατ-τρικ του Ζεγλάγια πάνω στη γραμμή, ούτε στο 52′ όταν ο Άλαν σημάδεψε το δοκάρι.

Ήρθε, όμως, στο 54′ με τον Ζοάο Πέδρο αυτή τη φορά σε ρόλο εκτελεστή και όχι δημιουργού. Κάπου εκεί οι “γαλάζιοι” κόπασαν, αν και πάλι θα μπορούσαν να σκοράρουν, καθώς είχαν και νέο δοκάρι στο 76′ με τον Πίττα.

Πολλά γκολ, δοκάρια, ακυρωθέντα γκολ (ακυρώθηκε και δεύτερο στο 76′ σε οφσάιντ του Πίττα) σε ένα ακόμη παιχνίδι όπου ο Απόλλωνας ήταν καταιγιστικός.

Re-Play

Σέντρα.

2′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο Απόλλωνας με τον Γιούστε! Φάουλ του Ζοάο Πέδρο, κεφαλιά-πάσα του Ζελάγια με τον Γιούστε να σκοράρει με το αριστερό.

10′ Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Κοντινό πλασέ του Παπουλή, αποκρούει δύσκολα ο Κωνσταντίνου. Στη συνέχεια ο Μαρτίνες δεν μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού που αποκρούει ξανά.

20′ Καλή προσπάθεια του Σαρδινέρο, τον προλαβαίνει ο Αντωνίου.

22′ Ακυρώνεται γκολ του Απόλλωνα ως οφσάιντ. Φάουλ του Πέδρο, κεφαλιά του Ζελάγια, αποκρούει ασταθώς ο Κωνσταντίνου. Στην συνέχεια ο Παπουλής σκοράρει, αλλά ορθώς ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ.

29′ Απ’ ευθείας κόκκινη στον Κάστρο! Κόβει με το χέρι τη μπάλα πάνω στη γραμμή πλασέ του Παπουλή. Αποβολή του Κάστρο και πέναλτι για τον Απόλλωνα.

30′ ΓΚΟΛ! 2-0: Εκτελεί το πέναλτι ο Παπουλής και σκοράρει.

35′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με προσπάθεια του Παπουλή από κοντά.

36′ ΓΚΟΛ! 3-0: Κόρνερ του Ζοάο Πέδρο, κεφαλιά του Ζελάγια και 3-0!

36′ Πηγαίνει προς τον πάγκο ο Παπουλής, δεν μπορεί να συνεχίσει. Αναγκαστική αλλαγή.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα σε ανατροπή του Μπεντόγια από τον Αντωνίου.

48′ ΓΚΟΛ! 4-0 με εύστοχο πέναλτι του Ζελάγια.

49′ Κοντά στο χατ-τρικ ο Ζελάγια, διώχνει πάνω στη γραμμή το πλασέ του ο Αυλωνίτης.

52′ Δοκάρι ο Απόλλωνας με δυνατό σουτ του Άλαν!

54′ ΓΚΟΛ! 5-0 με τον Ζοάο Πέδρο! Σουτ του Πορτογάλου, χτυπάει η μπάλα στο δοκάρι, κοντράρει στον γκολκίπερ και καταλήγει στα δίχτυα.

67′ Σουτ του Μαρτίνες, πάνω από το δοκάρι.

76′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα με τον Πίττα!

82′ Ακυρώνεται σωστά γκολ του Απόλλωνα ως οφσάιντ του Πίττα.

Λήξη αγώνα, 5-0!

Οι συνθέσεις:

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Πιτσιάν, Σατσέτι (46′ Μπεντόγια), Άλαν, Μαρτίνες, Σαρδινένο, Παπουλής (39′ Πίττας), Ζελάγια (55′ Χατζηβασίλης).

Ολυμπιακός: Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Πουγιούκκας, Αυλωνίτης, Σεραφείμ (46′ Α.Ανδρέου), Μενελάου (61′ Π.Ανδρέου), Μιγκελίτο, Κάστρο, Παντελή, Πεχλιβάνης (53′ Λεμονάρης), Καπαρτής.

Διαιτητής: Νικολαϊδης Χρίστος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Αριστείδης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας