Λίγες ημέρες μετά από τον ημιτελικό του In-Season Tournament στο Λας Βέγκας, Μπακς και Πέισερς συναντήθηκαν για τρίτη φορά φέτος. Αυτή τη φορά, όμως, νικήτρια ήταν η ομάδα του Μιλγουόκι που πήρε το ματς (140-126), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να οργιάζει σε άμυνα κι επίθεση, να γράφει ρεκόρ καριέρας με 64 πόντους και μαζί και ρεκόρ οργανισμού (το είχε ο Μάικλ Ρεντ με 57 πόντους από τις 11 Νοεμβρίου του 2006). Τα διέλυσε όλα, σε ένα one-man-show που θα μείνει στην ιστορία του NBA.

Στο 17-7 ανέβηκαν τα Ελάφια (12-2 εντός και 5-5 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να μοιάζει με εξωγήινο (64 πόντοι, 20/25 δίποντα, 24/32 βολές, 14 ριμπάουντ), την ώρα που ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε τις στιγμές του, ο Κρις Μίντλετον γέμιζε τη στατιστική του και ο Μπόμπι Πόρτις έκανε θραύση ερχόμενος από τον πάγκο πριν αποβληθεί με δύο τεχνικές στην τέταρτη περίοδο. Σε ένα σημείο στο οποίο απειλήθηκε, αλλά αποφεύχθηκε σύρραξη μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Άαρον Νίσμιθ στον Αντετοκούνμπο, για τον οποίο θέλησαν να βάλουν πλάτη τόσο ο Πόρτις, όσο και ο Θανάσης τον οποίο συγκράτησαν οι συμπαίκτες του στον πάγκο.

Στο 13-9 έπεσαν οι Πέισερς (7-5 εντός και 6-4 εκτός έδρας), που αυτή τη φορά προβλημάτισαν, αλλά δεν λύγισαν τους Μπακς. Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον έκανε σπουδαία δεύτερη περίοδο, αλλά εξουδετερώθηκε στην τέταρτη, ο Μάιλς Τέρνερ ήταν πολύ αποτελεσματικός, από εκεί και πέρα όμως ο Ρικ Καρλάιλ πιθανότατα δεν θα κρατήσει πολλά από αυτή τη βραδιά, στην οποία δεν είχε στη διάθεσή του τον αναπληρωματικό πόιντ γκαρντ Άντριου Νέμχαρντ. Αν είχε λείψει και το unfair στο φινάλε, όταν assistant coach πήρε τη μπάλα του αγώνα, όλα θα είχαν κυλήσει κάπως πιο ομαλά.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Πίστονς, τα ξημερώματα της Κυριακής (17/2, 01:00) στο Μιλγουόκι.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με αποτελεσματικότητα, επιτέθηκε χωρίς έλεος στη ρακέτα των Πέισερς, στα μέσα της πρώτης περιόδου χτύπησε με τον ώμο τον Χαλιμπάρτον, χρεώθηκε με τεχνική ποινή, την αποδέχθηκε και ζήτησε δύο φορές συγγνώμη στον ηγέτη της ομάδας της Ιντιανάπολις.

Προς το τέλος του δωδεκαλέπτου είχε ένα απίθανο ξέσπασμα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να το κλείσει με 13 πόντους (5/6 δίποντα, 3/4 βολές), πέντε ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Δεν είχε αντίπαλο όποτε ήθελε να επιτεθεί, Λίλαρντ και Μίντλετον πήραν τη σκυτάλη στη δεύτερη περίοδο, ακόμη κι έτσι όμως στο ημίχρονο αυτός ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους (7/10 δίποντα, 7/8 βολές).

Στις αρχές του β’ μέρους έμοιαζε με μπάλα καταστροφής, απέναντι σε όλους και σε όλα. Έβαλε 15 πόντους σε έξι λεπτά για να φτάσει τους 35 στα μέσα της τρίτης περιόδου, την έκλεισε με 38 και είχε αρκετά λεπτά για το φινάλε. Στο ξεκίνημα της τέταρτης δέχθηκε ένα αντιαθλητικό από τον Νίσμιθ και λίγο έλειψε το ματς να χαλάσει και από εκεί και πέρα δεν έβλεπε κανέναν. Έκανε το ρεκόρ καριέρας, έμεινε για το ρεκόρ οργανισμού, το έκανε κι αυτό, τα διέλυσε όλα στο πέρασμά του.

• σε 37:13

70-56 οι πόντοι στη ρακέτα, 27-19 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 28-61 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 29-24 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 18-25 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-33, 70-63, 101-94, 140-126

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 14 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γιάννης Αντετοκούνμπο 64, Μπρουκ Λόπεζ 6 (6 μπλοκ), Μπίσλι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίλαρντ 21 (2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπότσαμπ 6 (3/4 δίποντα), Πόρτις 19 (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τζάκσον 2, Πέιν 1, Γκριν, Ρόμπιν Λόπεζ, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ (Ρικ Καρλάιλ): Μπράουν 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόπιν 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τέρνερ 22 (6/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Χιλντ 7 (1/6 τρίποντα), Χαλιμπάρτον 22 (7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάθουριν 14 (2/8 σουτ, 10/10 βολές), Νίσμιθ 12 (2/7 τρίποντα), ΜακΚόνελ 9 (4/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζάκσον 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Γουόκερ 3 (1), Νουόρα 3 (1), Σέπαρντ 8 (2), Τσιέμπουε

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 41/62 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 37/48 βολές, 55 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ιντιάνα Πέισερς: 34/64 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 25/32 βολές, 59 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 λάθη, 32 φάουλ