Η ΑΕΛ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για την ημιτελική φάση του κυπέλλου επικρατώντας με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ».
Πολύ καλό το α’ μέρος της αναμέτρησης στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» που έλειψε μόνο το γκολ. Μπορεί να μην ήρθε το τέρμα αλλά γοργός ρυθμός και φάσεις που δημιούργησαν οι δύο ομάδες ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν. Μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΛ το τετ-α-τετ του Ρομό (26’), ενώ για τη Νέα Σαλαμίνα το δοκάρι με το σουτ του Σαλαλίχ στο 33’.
Στην επανάληψη κι οι δύο ομάδες άρχισαν με τον ίδιο τρόπο όπως στο α’ μέρος, αλλά αυτή τη φορά η ΑΕΛ ευτύχησε να βρει τον δρόμο προτς τα δίκτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρομό στο 80′. Η παράβαση δόθηκε στον Οφόρι όταν ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας στην προσπάθεια του να διώξει, μετά από κόντρα, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του, με την επαναληπτική προβολή ωστόσο να δείχνει ότι το χέρι του ήταν κολλημένο στο σώμα του.
Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην ΑΕΛ, αλλά όλα θα κριθούν στο «Αμμόχωστος» στις 2 Μαρτίου.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ, Ντέγοεστ, Τζάλμα, Ζντραφκόφκσι, Τσέρνιχ, Κοντινέλα (66′ Μπεραχίνο), Κατσανίκλιτς (66′ Κάσα), Μιραλάς (22′ Παπαφώτης), Ρομό (88′ Μιλιντσεάνου).
Στον πάγκο: Μούριελ, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Νεοφύτου, Χριστουδούλου.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Ντιακιντέ, Οφόρι, Μάντζεκ (90+2′ Μιγκελίτο), Καρλίτος (90+2′ Μαργκάσα), Σαλαλίχ (71′ Μποτεάκ), Τσίκο (90+2′ Τιάγκο), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Νικολάου, Λέουκο, Φελίπε.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
3′ Συρτό σουτ του Μάντζεκ, ο Ολιβέιρα έπεσε και μπλόκαρε.
10′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Τσέρνιχ από κοντά έκανε το σουτ, πρόλαβαν και έδιωξαν την υστάτη σε κόρνερ οι φιλοξενούμενοι.
13′ Ζήτησαν πέναλτι οι της ΑΕΛ για χέρι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και οι επαναληπτικές προβολής δείχνουν πως δεν υπήρξε κάτι το αντικανονικό.
17′ Γύρισμα του Τζάλμα στον Κατσανίκλιτς, το πλασέ του τελευταίου στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
22′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Παπαφώτης αντί Μιραλάς.
23′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα, ο Μελίσσας απομάκρυνε σε κόρνερ.
26′ Tεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ρομό βγήκε απέναντι από τον Μελίσσα, έκανε το πλασέ, όμως ο κήπερ των ερυθρολεύκων έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
29′ Κίτρινη στον Σαλαλίχ.
30′ Ο Ντιακιντέ πρόλαβε τον Τσέρνιχ που ήταν έτοιμος να σκοράρει και γλίτωσε την ομάδα του.
33′ Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα σε σουτ του Σαλαλίχ. Στην επαναφορά ο Οφόρι έκανε το σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
45′ Σουτ του Κατσανίκλιτς, ο Μελίσσας με δυσκολία έπεσε και έδιωξε.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλό το α’ μέρος της αναμέτρησης στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ». Μπορεί να μην ήρθε το γκολ αλλά γοργός ρυθμός και φάσεις που δημιούργησαν οι δύο ομάδες ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν. Μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΛ το τετ-α-τετ του Ρομό, ενώ για τη Νέα Σαλαμίνα το δοκάρι.

50′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σε πρώτο χρόνο ο Ολιβέιρα απόκρουσε το πλασέ του Ντορεγκαράι ενώ στη συνέχεια το σουτ του Τσίκο πέρασε έξω.
56′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Μελίσσα στο σουτ του Τζάλμα.
65′ Κίτρινη στον Κατσικά.
66′ Μπεραχίνο και Κάσα εντός, Κοντινέλα και Κατσανίκλιτς εκτός.
71′ Μποτεάκ στη θέση του Σαλαλίχ.
78′ Ο Φωτίου σφύριξε πέναλτι για την ΑΕΛ σε χέρι του Οφόρι όταν ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας στην προσπάθεια του να διώξει, μετά από κόντρα, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR. Η επαναληπτική προβολή δείχνει να βρίσκει στο χέρι του αλλά ήταν στο σώμα του.
80′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ρομό ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.

88′ Ο Μιλιντσεάνου αντικαθιστά τον Ρομό.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Μαργκασά, Μιγκελίτο και Τιάγκο αντί Καρλίτος, Μάντζεκ και Τσίκο.