ΑΠΟΕΛ-Δόξα 2-0: «Καθάρισαν» οι επιθετικοί του (video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Ο ΑΠΟΕΛ χωρίς να εντυπωσιάσει κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-0 κόντρα στην Δόξα και να φτάσει τους 10 βαθμούς. Ο Ποτέ άνοιξε το σκορ στο 30΄ενώ ο Ντε Καμάργκο στο 87’ σημείωσε το τελικό σκορ.

Δείτα τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ έχασε την πρώτη ευκαρία με τον Φαρίας να κάνει το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε αουτ. Στο 6’ και στο 8’ η Δόξα απείλησε με σουτ των Κιφουέτι και Ιωάννου αλλά ήταν άστοχα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Δώνη πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει την μεγάλη φάση. Στο 22’ ο Βούρος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκρεμσλ να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 26’ νέα ευκαιρία με τον Νεκτάριο να κάνει το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας είπε και πάλι όχι.

Τελικά το γκολ για τους γαλαζοκίτρινους ήρθε στο 30’ με σκόρερ τον Μίκαελ Ποτέ.  Ο Ζαχίντ έδωσε στον Μίκαελ ο οποίος ανάμεσα στους αμυντικούς της Δόξας έκανε ωραίο πλασέ και νίκησε για πρώτη φορά τον Γκρεμσλ κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ποτέ να χάνει την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0. Μετά από σέντρα του Αλωνεύτη ο επιθετικός από το Μπενίν έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 64’ ο Φαρίας έκανε τη σέντρα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο αλλά κανένας ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 68’ ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει με τον Κιφουέτι να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η συνέχεια του αγώνα δεν ήταν η αναμενόμενη αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από τις δύο εστίες. Επόμενη φάση ήταν στο 87’ η οποία μετατράπηκε σε γκολ για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Εμπεσίλιο έκανε την σέντρα στην περιοχή της Δόξας και ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 89’ η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε καλή ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 αλλά το σουτ του Κάστρο αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε μια σημαντική νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Νεκτάριος, Μοράις, Φαρίας, Σόουζα (68′ Εμπεσίλιο), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75′ Μακρής), Ποτέ (78′ Ντε Καμάργκο)

Δόξα: Γκρεμσλ, Ρεδόνδο, Γουίλσον, Ιωάννου (78′ Μπα), Πίντο, Πουτζιουρής, Ενινφούλ, Γκόμες (78′ Κάστρο), Παπαφώτης, Ενγκουενέ (56′ Κυριάκου), Κιφουέτι

Κίτρινες: – /  Ρεδόνδο (27′), Γκόμες (66′)

Live:

90΄Τέλος αγώνα.

87′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 2-0. O Eμπεσίλιο έκανε την σέντρα και ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

78′ Έξω ο Ποτέ μέσα ο Ντε Καμάργκο

75΄ Έξω ο Αλωνεύτης, μέσα ο Μακρής.

69′ Έξω ο Σόουζα μέσα ο Εμπεσίλιο.

68΄ Ο Κιφουετί έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

64′ Ο Φαρίας έκανε την σέντρα στην περιοχή με την μπάλα κοντράρει σε παίκτη της Δόξας αλλά κανένας ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

60΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ όταν μετά από σέντρα του Αλωνεύτη, ο Ποτέ από πολύ καλό σημείο έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

52′ O Λούκας Σόουζα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

48΄ O Μοράις έκανε το σουτ αλλά ο Γκρεμσλ απέκρουσε εύκολα.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

30′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Ποτέ. Ο Ζαχίντ έδωσε στον Μίκαελ ο οποίος με ωραίο πλασέ  νίκησε για πρώτη φορά τον Γκρεμσλ κάνοντας το 1-0.

22΄ Nέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, όταν μετά από σέντρα του Αλωνεύτη, ο Βούρος έκανε το σουτ αλλά ο Γκρεμσλ απέκρουσε σε κόρνερ.

17΄Mετά από φάουλ ο Ρουέδα στο δέυτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γκρεμσλ.

8′ Ο Θωμάς Ιωάννου έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

6′ O Κιφουέτι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

2′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Φαρίας, η μπάλα όμως φεύγει έξω.