Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ 1-0: Εξιλέωση… δια ποδός Μιντίκκη! (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε της ΑΕΚ στο «Da Noi-Αμμόχωστος Επιστροφή» με 1-0 με σκόρερ τον Μιντίκκη στο 21′.

Ανούσια η ομάδα της Λάρνακας που παρά την υπεροχή της δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πάμπλο.

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η ομάδα του Λιάσου Λουκά μετά τις δύο ευρείες ήττες από ΑΠΟΕΛ και Δόξα. Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ΑΕΚ η οποία για την ώρα δείχνει ανέτοιμη για να διεκδικήσει τον μεγάλο στόχο της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες με την ΑΕΚ να είναι αυτή που ανέκτησε πρώτη τον έλεγχο των κινήσεων και της κατοχής της μπάλας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο με τη Νέα Σαλαμίνα να επιχειρεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις στην αντεπίθεση.

Ακολούθως, η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε βήματα προς τα μπρος με το γκολ να έρχεται στο 21′ από ατομική ενέργεια του Κωνστνατίνου Μιντίκκη από δεξιά που έγραψε το 1-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε όταν ο Φλοριάν έπιασε το γυριστό σουτ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο τελευταίο τέταρτο,  η ομάδα της Λάρνακας πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος του του αγώνα με την ΑΕΚ να πιέζει για την ισοφάριση και να είναι πιο απαιτητική από τη Νέα Σαλαμίνα.

Παρά τις προσπάθειες των κιτρινοπράσινων οι φιλοξενούμενοι ήταν φλύαροι στο δημιουργικό τομέα. Η Νέα Σαλαμίνα μέχρι το τέλος του αγώνα αδυνάτησει να κρατήσει την μπάλα με το μέρος της, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κρατά τους γηπεδούχους κλειστούς στα καρέ τους.

Όσο περνούσε ο χρόνος η πίεση από μέρους της ΑΕΚ αυξανόταν με τον Ιδιακέθ να προβαίνει σε τρεις διαδοχικές αλλαγές, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα στον αγωνιστικό χώρο.

Η Νέα Σαλαμίνα με διπλή άμυνα ζώνης κράτησε στο τέλος εύκολα το υπέρ της προβάδισμα.

LIVE

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

Με κεφαλιά ο Ακοράν από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα χέρια του Βεσελόφσκι,

6′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, από δεξιά.

6′ Εκτελείται, διώχνει ο Βεσελόφσκι.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Χέφελ που ανέτρεψε τον Ρόκε στην αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας.

9′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά, χωρίς αποτέλεσμα.

10′ Διακοπή στο παιχνίδι. Στο έδαφος ο Καταλά.

12′ Επαναρχίζει το παιχνίδι

13′ Επέστρεψε ο Καταλά στο παιχνίδι.

14′ Φάουλ από δεξιά για τη Νέα Σαλαμίνα, η μπάλα στο ύψος του πάγκου.

14′ Εκτελείται, απομακρύνει την μπάλα ο Καταλά.

16′ Νέο φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα, περίπυο στο ίδιο σημείο.

16′ Εκτελείται, αποκρούει ασταθώς ο Πάμπλο και διακοπή στο παιχνίδι καθώς ο τερματοφύλακας των κιτρινοπράσινων συγκρούστηκε στον αέρα με τον Κυπριανού.

17′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

19′ Φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά.

19′ Εκτελείται για ο Ακοράν υποδεικνύεται σε θέση οφ-σάιντ.

20′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα! O Kωνσταντίνος Μιντίκκης με ατομική ενέργεια στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Πάμπλο ο οποίος δεν κάλυψε την κλειστή του γωνία!

23′ Κεφαλιά από τον Φλοριάν, η μπάλα αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

25′ ΔΟΚΑΡΙ! Σουτ στην κίνηση του Τολμές η μπάλα στο οριζίντο δοκάρι του Βεσελόφσκι!

27′ Σουτ από τον Κάσες, μαζεύει ο Βεσελόφσκι.

29′ Φάουλ για την ΑΕΚ μισό μέτρο από την περιοχή από δεξιά.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Βοσκανιάν.

30′ Εκτελείται και η μπάλα στο τοίχος.

30′ ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη στο πρώτο ημίωρο η ΑΕΚ, ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα στέκεται γερά στον αγωνιστικό χώρο και στη μεγάλη ευκαιρία που είχε ήταν ουσιαστική. Οι κιτρινοπράσινοι θα χρειαστεί να είναι πιο αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιουργούν αν θέλουν να φτάσουν στην ισοφάριση.

33′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λαρένα από αριστερά, μαζεύει εύκολα ο Βεσελόφσκι.

38′ Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

43′ Έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού. Δυσκολεύεται η ΑΕΚ να βρει ανοικτούς διαδρόμους.

44′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α΄Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγή στο ημίχρονο για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Βοσκανιάν, μέσα ο Κορρέια.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

47′ Σουτ από τον Λαρένα, άουτ η μπάλα.

50′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

51′ Φάουλ από αριστερά για την ΑΕΚ.

51′ Εκτελείται, η κεφαλιά από τον Μοϊσόφ, άουτ η μπάλα.

55′ ΣΧΟΛΙΟ: Στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους η ΑΕΚ προσπαθεί να ισοφαρίσει πιέζοντας ασφυκτικά τη Νέα Σαλαμίνα στα καρέ της, αδυνατεί όμως να απειλήσει ουσιαστικά.

61′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Λαμπάν, μέσα ο Τέτε.

64′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κυπριανού, μέσα ο Μπριτζίτο.

69′ Σουτ από τον Ακοράν, άουτ η μπάλα.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Βεσελόφσκι.

71′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τομάς, μέσα ο Ρουσιάς.

71′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Φλοριά, μέσα ο Μυτίδης.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Ρόκε.

73′ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ απόκρουση από τον Πάμπλο! Ο Μπριτζίτο έπιασε το δυνατό σουτ από τα δεξιά εντός περιοχής και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είπε όχι σε ένα δεύτερο γκολ των Λαρνακέων.

76′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κούσουλος, μέσα ο Λούγκος.

77′ Καλό σουτ από τον Ακοράν, αποκρούει ο Βεσελόφσκι!

80′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, δέκα μέτρα εκτός περιοχής.

80′ Έκτελεί ο Λαρένα, απομακρύνουν οι ερυθρόλευκοι.

80′ ΣΧΟΛΙΟ: Απομένουν 10 λεπτά στο παιχίδι. Παρά τις 3 αλλαγές που έκανε ο Ιδιακέθ, η ΑΕΚ εξακολουθεί να μην μπορεί να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Νέας Σαλαμίνας.

85′ Φάουλ για την ΑΕΚ από αριστερά, δέκα μέτρα έξω από την περιοχή.

85′ Εκτελείται, απομακρύνουν οι γηπεδούχοι και βγαίνουν στην αντεπίθεση.

86′ Σουτ από τον Νταμάχου στην αντεπίθεση, στοπάρει την μπάλα ο Πάμπλο.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.