Μόνη στην κορυφή η Ντόρτμουντ (vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Η Ντόρτμουντ πέρασε με νίκη 3-0 από το Αμβούργο και βρίσκεται μόνη στην κορυφή μετά την ισοπααλία του Αννόβερου. Μεγάλη ανατροπή η Χόφενχαϊμ, ήττα για Λεβερκούζεν.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ντόρτμουντ στο Αμβούργο και έφυγε με νίκη 3-0, που την αφήνει μόνη πρώτη στην κορυφή της Bundesliga. Οι Βεστφαλοί, μάλιστα, δεν έχουν δεχθεί ακόμα γκολ, χαρίζοντας ένα ρεκόρ στον προπονητή τους, που έγινε ο πρώτος προπονητής που το καταφέρνει στα πρώτα πέντε του παιχνίδια στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, αλλά αυτό κράτησε για τα πρώτα 10’, πριν οι φιλοξενούμενοι ανεβάσουν ταχύτητα και τελικά πάρουν το προβάδισμα στο 24’. Ο Καγκάβα βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από ένα κόρνερ και με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι Δεινόσαυροι προσπάθησαν να απαντήσουν, έπαιξαν γρήγορα, έκαναν επιθέσεις, αλλά κανένας δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπούρκι. Ο ρυθμός ήταν καλός, όμως το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Βεστφαλοί μπήκαν παθητικά, αλλά το Αμβούργο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και τα πάντα τελείωσαν στο 63’, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 0-2. Οι παίκτες του Γκίζντολ δεν είχαν ψυχολογία, οι Βεστφαλοί κυριάρχησαν, έχασαν ευκαιρίες και έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Πούλισιτς στο 79’ για το τελικό 0-3.

Αμβούργο (Μάρκους Γκίζντολ): Ματένια, Σακάι (48’ Ντάγκλας), Μαβράι, Παπαδόπουλος, Ντίκμαϊερ, Γιουνγκ, Σαλίχοβιτς (70’ Βάλσμιντ), Γουάλας, Χόλτμπι, Χαν, Γουντ (Γιάνιτσιτς)

Ντόρτμουντ (Πέτερ Μποσζ): Μπούρκι, Πίσεκ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Ζαγκαντού (84’ Λάρσεν), Σαχίν, Καγκάβα (66’ Νταούντ), Κάστρο, Πούλισιτς, Γιαρμόλενκο (67’ Φίλιπ), Ομπαμεγιάνγκ