Η ΑΕΚ υποδέχεται την ΑΕΛ στην Αρένα για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από την Primetel.

LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
3′  Λανθασμένη υπόδειξη οφ σάιντ στον Τσέποβιτς. Ο Σέρβος έκανε το σουτ με τον Λεάλ να αποκρούει…
5′
Σέντρα του Γκαρθία, πλασέ στην κίνηση από τον Νταρμπισάιαρ, απέκρουσε εύκολα ο Μέγιερι.
12′  ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς τη μεγάλη φάση το ματς μέχρι στιγμής. Αργός ρυθμός ανάπτυξης από τις δύο ομάδες.
17′
Διαγώνιο σουτ του Ροσάλες, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μέγιερι.
21′  Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ. Ο Ρομό έκανε δύο φορές το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικούς. Στη συνέχεια ο Λαμπόικο έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά έξω.
23′  ΓΚΟΛ 0-1 Κόρνερ του Τόρες, κεφαλιά του Τεϊσέιρα στα δίχτυα. Αδράνεια των αμυντικών της ΑΕΚ που δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη ο αρχηγός της ΑΕΛ.
25′
Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Μαρόσα έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να βρίσκει στον Γκονζάλεθ.
27′  Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Εσπινόσα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
28′  Ο Μαρόσα έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι.
31′
Διαγώνιο σουτ του Μπαλντέ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λεάλ.
40′  Πέναλτι για την ΑΕΛ… Ο Γκαρθία ανέτρεψε τον Τσέποβιτς ο οποίος ήταν έτοιμος να κάνει κεφαλιά.
42′  Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Μαρόσα το εκτέλεσε με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Τσέποβιτς έκανε το σουτ με τον Λεάλ να αποκρούει.
43′
Διαγώνιο σουτ του Ακοράν, η μπάλα πέρασε έξω.
ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΛ προηγείται με 1-0 της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης στην Αρένα. Ο Αντρέ Τεϊσέιρα πέτυχε το μοναδικό γκολ με ωραία κεφαλιά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα. Δράστης ο Μαρόσα ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι (βρήκε το δοκάρι) στο 42’ , ενώ προηγήθηκε και άλλο δοκάρι στο 28’.
Η ΑΕΚ είχε με τη σειρά της κάποιες ευκαιρίες, όμως είναι μεγάλο το πρόβλημα που εξακολουθεί να υφίσταται με το σκοράρισμα.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
49′  Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς. Χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια.
51′
Κεφαλιά του Γκονζάλεθ απέκρουσε ο Μέγιερι.
52′  ΓΚΟΛ 1-1 Σέντρα του Φαράζ, κεφαλιά του Ρομό στα δίχτυα.
55′
  Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Άλτμαν έκανε το σουτ με τον Τσέποβιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
62‘  Σουτ του Άλτμαν από διαγώνια θέση, η μπάλα πέρασε έξω.
64′  Σουτ του Νταρμπισάιαρ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μέγιερι.
66′  Πέναλτι για την ΑΕΚ… Ο Εσπινόσα βρέθηκε στο έδαφος μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Ανδρέου.
68′  ΓΚΟΛ 2-1 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άλτμαν.
71′
Μακρινό σουτ του Μπαλντέ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λεάλ.
84′  ΓΚΟΛ 3-1Ο Ρομό έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΤΕΛΟΣ

ΑΕK (Ντ. Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες (86′  Τάντι), Τόμοβιτς, Γκονζάλεθ, Γκαρθία, Λαμπόικο (46′  Φαράζ), Λέδες, Ακοράν (46′ Άλτμαν), Εσπινόσα (90′  Ναούμ), Νταρμπισάιαρ (76′  Εγγλέζου), Ρομό
Στον πάγκο: Τούμπας, Τρισκόφσκι, Ολατούντζι, Αναστασίου, Χριστοφόρου, Παναντέρο, Μαρτής

ΑΕΛ (Σ. Παντελίδης): Μέγερι, Σάντος (57′  Ανδρέου), Ριστέφσκι, Τεσέιρα, Φραντζής, Ζντραβκόφσκι, Μεντόγεβιτς (46′  Έουλερ), Μπαλντέ (74′  Μαΐντεβατς), Τόρες (46′  Ρέινολντς), Μαρόσα (46′  Μιλιντσεάνου), Τσέποβιτς
Στον πάγκο: Κεραυνός, Ντάβερβελντ, Ριέρα, Σωτηρίου

ΣΚΟΡΕΡ: 52′, 84′  Ρομό, 68′  πεν. ‘Ατλμαν / 23′  Τεϊσέιρα