Ο Άρης επικράτησε με 3-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Θα βρουν στην επόμενη φάση Ομόνοια, Πάφος FC και Απόλλωνα.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία με την εκπληκτική εμφάνιση του πρώτου μέρους και τα γκολ των Καζού, Μπένγκτσον και Γκομίς πήρε γερό προβάδισμα. Η «Κυρία» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν βελτιωμένη, σκόραρε με πέναλτι του Καστέλ δύο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος και αποκλείστηκε.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (46′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (73′ Γκασάμα), Τσίκο, Περέα (90+5′ Κάργας), Καστέλ.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Αντωνίου, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσόντα, Χρυσοστόμου.

ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Νίκολιτς (85′ Μπρόρσον), Μαγιαμπέλα (46′ Σεμέδο), Μπένγκτσον (65′ Μοντνόρ), Σάβο (76′ Μάτισικ), Γκομίς (65′ Κοκόριν).
Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σανέ, Σουμάνσκι.

ΣΚΟΡΕΡ: 56′, 90+4′ Καστέλ/ 13′ Καζού, 24′ Μπένγκτσον, 35′ Γκομίς.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τιουνέ, Τσίκο, Μακούν/ Γιαγκό, Μάτισικ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
Πρόβλημα με τα δίχτυα της εστίας η οποία βρίσκεται μπροστά στη νότια κερκίδα. Διορθώθηκε και θα αρχίσει εντός ολίγου η αναμέτρηση.
5′
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να οργανωθούν χωρίς ρίσκα στο παιχνίδι τους.
8′ Η Ανόρθωση την κατοχή, ο Άρης σε πιο παθητικό ρόλο προσπαθεί προς το παρόν να απειλήσει με κόντρα επιθέσεις.
9′ Πρώτη φάση στο παιχνίδι, για την Ανόρθωση. Ο Καστέλ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μουσούντα ο οποίος ως τελευταίος παίκτης έχασε τη μπάλα με τον επθετικό των γηπεδούχων να κάνει το πλασέ πλάγια εντός περιοχής αλλά ο Ζάντρο έδιωξε σε κόρνερ.
10′ Στο κόρνερ ο Καστέλ έπιασε τη κεφαλιά, ψηλά έξω η μπάλα.
13′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Καζού ανοίγει το σκορ με ωραίο πλασέ εντός περιοχής μετά από λάθος διώξιμο του Μαρμούκ που έστρωσε τη μπάλα στον Βραζιλιάνο και δεν λάθεψε. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για οφσάιντ του Γκομίς αλλά μέτρησε κανονικά.

25′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μπένγκτσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Σάβο έκανε φοβερό πλασέ στα όρια της περιοχής και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αρμπολέδα.

26′ Ο Μαγιαμπέλα έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
28′ Συνεχίζει την πίεση ο Άρης. Ο Μαγιαμπέλα βρέθηκε φάτσα με τον Αρμπολέδα αλλά ο τελευταίος με το στήθος απέκρουσε.
35′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Γκομίς μετά από άψογη ασίστ του Σάβο με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Αρμπολέδα και σκόραρε δίνοντας γερό προβάδισμα πρόκρισης στον Άρη.

39′
Κίτρινη στον Τιουνέ για φάουλ πάνω στον Νίκολιτς.
43′ Σουτ του Φερέιρα, μόλις έξω.
44′ Ο Τεχέρα έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Ζάντρο απέκρουσε σωτήρια.
45′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45+3′ Ο Σαβό προσπάθησε, μπήκε στη περιοχή αλλά ο Αρμπολέδα έκανε την έξοδο και μάζεψε τη μπάλα.