Ομόνοια-Απόλλωνας 2-2: Ματσάρα στο ΓΣΠ (Χ)ωρίς νικητή (videos)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Μεγάλο παιχνίδι απέναντι σε δύο μεγάλες ομάδες πραγματοποιήθηκε στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και τον Απόλλωνα να μένουν τελικά στην ισοπαλία 2-2. Ο Απόλλων αν και πήγε στα αποδυτήρια με το 0-2, εντούτοις η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει και να αφήσει ανοικτή την υπόθεση πρόκριση ενόψει του επαναληπτικού.

Η εικόνα του αγώνα

Το ξεκίνημα ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με την Ομόνοια να έδειχνε περισσότερη διάθεση από τον Απόλλων. Στο 10’ ήρθε και η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού για τους κυανόλευκους με τον Παπουλή να δίνει ωραία στον Πέδρο, αυτός γύρισε στον Μάγκλιτσα που με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κρέσιτς για το0-1.

Στην συνέχεια η Ομόνοια δεν αντέδρασε στο γκολ του αντίπαλου και δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 21’. Ο Ντα Σίλβα από τα έντεκα βήματα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το πέναλτι το κέρδισε ο Σακέτι σε μαρκάρισμα του Μαργκάσα.

Οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν την πρώτη τους φάση στο 32’ με τον Ντάρμπισαϊρ να κάνει εξαιρετική πάσα στον Χριστοφή ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε. μετά από δύο λεπτά ο Κύπρου έκανε ωραίο σουτ στην κίνηση αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Απόλλων είπε «όχι»

Το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε με την Ομόνοια να είναι πιο επιθετική και να ψάχνει το γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Χριστοφή να χάνει ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Βάλε.

Το Β’ Ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές από τον Τζόν Κάρβερ. Κατελάρης και Κύπρου έμειναν στα αποδυτήρια με του Μπρέεβελντ και Αζίζ να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι αλλαγές του Άγγλου προπονητή έφεραν αποτέλεσμα για το τριφύλλι που στο 58’ κατάφερε να μειώσει σε 1-2. Ο Χριστοφή από δεξιά έκανε την σέντρα και ο Κλέιτον με κεφαλιά νίκησε τον Βάλε.

Το γκολ του Κλέιτον έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του τριφυλλιού οι οποίοι πέντε λεπτά μετά πέτυχαν την ισοφάριση. Ο Αζίζ μετά από εξαιρετική προσπάθεια έδωσε στον Χριστοφή που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει το 2-2 στο 63’.

Μετά την ισοφάριση ακολούθησε ανοικτό παιχνίδι με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο πλευρές. Ο Ντα Σίλβα στο 82’ λίγο έλειψε να κάνει το 2-3 αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κρέσιτς.

Οι ποδοσφαιριστές του Τζον Κάρβερ ήταν πιο επιθετικοί στα τελευταία λεπτά του αγώνα αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο 2-2, και να αφήνουν ανοικτή την υπόθεση πρόκριση ενόψει της ρεβάνς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Kρέσιτς, Παναγιώτου, Σοϊλέδης, Βύντρα, Νασιμέντο, Μαργκάσα, Κατελάρης (46’Μπρέβελντ), Κλέιτον (Τουρέ), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ, Κύπρου (46’Αζίζ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμες (89’Βασιλείου), Σακέτι, Χάμπος (66’Στυλιανού), Σαρδινέρο, Παπουλής (36’Μπεντόγια), Ντα Σίλβα, Μάγκλιτσα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παναγιώτου – Ντα Σίλβα, Γκόμες.

Live:

Τέλος αγώνα

89′ Κλέιτον εκτός, μέσα ο Τουρέ

88′ Γκόμες εκτός, Βασιλείου εντός

82′ Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντα Σίλβα από καλό σημείο να μην μπορεί να σκοράρει

72′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, ο Βάλε λέει “όχι”

69′ Ο Μάγκλιτσα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα  κτυπά στον Σοϊλέδη και καταλήγει κόρνερ

66′ Στυλιανού αντί του Κυριάκου

64′ 2-2 για την Ομόνοια με σκόρερ τον Δημήτρη Χριστοφή. Ο Αζίζ από αριστερά κάνει συρτή μπαλιά και προ κενής εστίας ο Χριστοφή ιοσοφαρίζει

61′ σουτ του Κλέιτον  καταλήγει στην αγκαλιά του Βάλε

59′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Κλέιτον με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Χριστοφή

51′ Ο Νασιμέντο ανακόπτει τον Ντα Σίλβα πριν να γίνει επικίνδυνος

46′  Αζίζ εντός, εκτός ο  Κατελάρης

46′ Ο Μπρέβελντ πέρασε εντός και εκτός ο Κύπρου

46′ Έναρξη Β’ Ημιχρόνου

Τέλος πρώτου Ημιχρόνου στο ΓΣΠ, ο Απόλλων προηγείται της Ομόνοιας με 2-0

40′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Δημήτρη Χριστοφή να φεύγει μόνος αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω απο τα δοκάρια του Βάλε

36′ Παπουλλής εκτός, Μπεντόγια εντός

34′ Μεγάλη απόκρουση του Βάλε που κρατά το 0-2

Το 0-2

32′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Χριστοφή να βγαίνει φάτσα με τον Βάλε αλλά ο τελευταίος ήταν ο νικητής.

Ο Απόλλων βάζει γερές βάσεις πρόκρισης με τα δύο γκολ που πέτυχε μέχρι τώρα

H ανατροπή To 0-1

21′ 0-2 για τον Απόλλωνα, με εύστοχο πέναλτι του Ντα Σίλβα

Πέναλτι για τον Απόλλων

14′ Κίτρινη στον Άλεξ Ντα Σίλβα για φάουλ στον Κλέιτον που έφευγε σε αντεπίθεση

10′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα.  Ο Μάγκλιτσα με κοντινό πλασέ νικάει τον Κρέσιτς για το 0-1

4′ Ο Μάγκλιτσα πάσαρε στον κενό χώρο αλλά ο Κρέσιτς πρόλαβε την κίνηση του Σαρδινέρο

1′ Έναρξη αγώνα

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον Σέρινταν, τη θέση του οποίου θα πάρει ο Κύπρου

Η Ομόνοια προκρίθηκε  απέναντι στον Εθνικό Άχνας με το εκτός έδρας γκολ που πέτυχε ο Ματ στις καθυστερήσεις

Ο Απόλλωνας απέκλεισε την ΑΕΖ με δύο νίκες, σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε αγώνα

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση

Ομόνοια:Kρέσιτς, Παναγιώτου, Σοϊλέδης, Βύντρα, Νασιμέντο, Μαργκάσα, Κατελάρης, Κλέιτον, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ, Kύπρου

Απόλλωνας:Βάλε, Πέδρο, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμεζ, Σακέτι, Χάμπος, Σαρδινέρο, Παπουλής, Ντα Σίλβα, Μαγκλίτσα

Τετάρτη, 15.02.2017 / 18:00