Δόξα-Αναγέννηση 2-1: Ισχνό προβάδισμα για την Δόξα (pics&video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Live Streaming, παιγνίδια με 0% γκανιότα και τα περισσότερα ειδικά στοιχήματα!

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Δόξα και Αναγέννηση στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο Μακάρειο με νικητές τους γηπεδούχους με το… ρευστό 2-1.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Δόξα είχε τον έλεγχο των κινήσεων και μεγάλα ποσοστά κατοχής της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφερε να σημειώσε ένα σκορ που της δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη άνοιξε το σκορ στο 38′ μετά από σέντρα του Ρούντι και σουτ από τον Λεονάρντο με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα της εστίας του Μάστρου, ενώ προηγουμένως βρήκε τον  Φουρτάδο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και το δεύτερο γκολ της Δόξας προέκυψε μετά από λάθος του τερματοφύλακα της δερυνειώτικης ομάδας. Συγκεκριμένα, στο 72′ ο Λεονάρντο έκανε το σουτ εκτός περιοχής και ο Κορομίνας με προβολή μετά από ασταθή απόκρουση του Μάστρου ζευγάρωσε τα γκολ της Δόξας δίνοντας στην ομάδα της Κατωκοπιάς προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Στο 87′ ο Βέσλεμ με πλασέ μείωσε σε 2-1 μετά από σέντρα του Θεράποντος και λάθος εκτίμηση από τον Χατζηφραγκίσκου μετατρέποντας την υπόθεση πρόκριση ρευστή.

Re-Play:

5′ Σουτ από τον Φοφανά από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα από δεξιά, σώζει πάνω στην γραμμή ο Χριστοδούλου!

22′ Σουτ στην κίνηση από τον Κάστρο, απέκρουσε σταθερά ο Μάστρου.

37′ ΓΚΟΛ 1-0 ο Λεονάρντο με σουτ και κόντρα στους αμυντικούς ανοίγει το σκορ έπειτα από σέντρα του Ρούντο

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου μέρους

56΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούντι, άουτ

72′ ΓΚΟΛ 2-0 ο Λεονάρντο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μάστρου κάνει λάθος απόκρουση και ο Κορομίνας από κοντά κάνει το 2-0!

86΄ ΓΚΟΛ 2-1 Σέντρα του Θεράπωντος, ο Χατζηφραγκίσκου δεν μπλόκαρε την μπάλα, αυτή κατέληξε στον Βέσλεμ ο οποίος από κοντά μείωσε στο σκορ.

Τέλος αγώνα

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Ρούντι, Ρεδόνδο, Κάστρο(Παουλίο 60′), Γουίλσον, Μπραούλιο(Κορομίνας 68′), Αρετάς, Λεονάρντο, Φοφανά, Ανδρέου(Σάντσες 71′), Πουτζιουρής

Στον πάγκοΝέγκρι, Κορομίνας, Σεράν, Κουκάρτας, Παουλίνιο

Αναγέννηση: Μάστρου, Φωτίου, Ευθυμίου, Ντιαλό, Αναστασίου, Βλασόπουλος, Χριστοδούλου, Γουέσλεμ, Σωτηρίου(Θεράποντος 69′), Φουρτάδο(Κολάνης 41′), Ρίβας

Στον πάγκοΚαραπετιάν, Γιαννακού, Θεράπωντος, Ράτκοβιτς, Σιαθάς, Ιωάννου, Λ. Χριστοδούλου, Σλόουε

Κίτρινες: Σωτηρίου

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αβραάμ Τσούκκας (Χρίστος Ε. Χρίστου – Αθηνόδωρος Ιωάννου), 4ος Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στις 8 Φεβρουαρίου. Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου στις 12:00.

Ζουβάνης Ζουβάνη: «Στο α’ ημίχρονο η Δόξα ήταν πάρα πολύ καλή. Είχε καλή κυκλοφορία στο χώρο του κέντρου και γενικά. Προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο.  Στο β’ ημίχρονο ήμασταν πιο καλοί, όμως η Δόξα πέτυχε ένα γκολ λόγω του ότι έχασε την ισορροπία του ο τερματοφύλακάς μας.  Ευτυχώς βάλαμε ένα γκολ και είμαστε μέσα στο παιχνίδι. Μπορεί να χάσαμε αλλά έχουμε ελπίδες την επόμενη Τετάρτη να κτυπήσουμε το παιχνίδι. Κακά τα ψέματα, μας ενδιαφέρει ο θεσμός να φτάσουμε όσο πιο μακριά μπορούμε. Στο πρωτάθλημα θα προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο να το απολαμβάνει ο κόσμος και οι ποδοσφαιριστές».

Σ.Πουρσαϊτίδης:«Θα συμφωνήσω με τον κ. Ζουβάνη όσο αφορά τα δυο ημίχρονα. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Αναγέννηση Δερύνειας που μου έδωσε την ευκαιρία να μπω στην προπονητική. Η Αναγέννηση θα είναι πάντα στην καρδιά μου. Είχα εξαιρετική συνεργασία με όλα τα παιδιά στη Δερύνεια. Να ευχαριστήσω όλους τους πρώην παίκτες μου για την άψογη συνεργασία. Όσο αφορά το επόμενο παιχνίδι, σίγουρα έχουμε ένα μικρό προβάδισμα. Ο πρώτος μας στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία. Έχουμε ένα παιχνίδι πρωταθλήματος, πολύ δύσκολο. Χρειαζόμαστε βελτίωση σε πολλούς τομείς για να πετύχουμε το στόχο μας.»

ΒΕΤ ΟΝ ALFA : Παίξε τώρα και ONLINE με 100% Bonus κατάθεσης μέχρι €100 Ευρώ